Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EVLİLİK TERAPİSİNİN AMACI NE?

Evlilik terapisinin amacı ne?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.03.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Evlilik terapisi için uzman görüşü..

Evliliğinde bir süre sonra sorunlar yaşamaya başlayan çiftlerin başvurduğu evlilik terapileri, başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Psikolog Çiğdem Demirsoy, evlilik terapisi hakkında bilgiler veriyor.

Kimse evliliğe mükemmel bir eş olarak başlamaz. Evlilik; kendini anlamak, eşini anlamak, tartışmayı bilmek (iyi kavga etmek), problem çözmek ve farklılıkları kabul edebilmek gibi bazı beceriler gerektirir. Bazen yetiştiğimiz ailedeki etkili olmayan, olumsuz davranış kalıpları ilişkiye taşınabilir, kimi zaman da yaşamın normal güçlükleri mutlu bir evlilik sürdürmeyi zorlaştırabilir. Evlilik terapisi; bir yanıyla iletişimi öğrenmektir. Problem çözme ve çok fazla incitmeden nasıl kavga edilebileceğini öğrenme gibi becerileri oluşturmaya, ilişkiyi yeniden kurmaya yardım eder.

Evlilik terapisi ile eşlerin birbirini insan olarak görmeyi öğrenmeleri hedeflenir; karşısındakinin kişilik özelliklerini anlamaları ve uzlaştırılabilecek farklılıklarını uzlaştırabilmeyi, uzlaştırılamayacakları ise kabul edebilmeyi öğrenmeleri sağlanmaya çalışılır.

Evlilik terapisinin amacı

Eşler arasında süregelen sorun alanları, tartışmaların yoğunlaştığı belli başlı konular olabiliyor bazen. Evlilik terapisinde amaç, bu konuları konuşmakla ilgili bir yol bulmak ve çözüm bulmaya yardımcı olacak bir süreç oluşturmaktır. Çift terapistleri, eşlerin zor sorunlarla mücadele ederken bile ilerleme rotası içinde olmalarına yardımcı olurlar.

Etkili çift terapisinin birçok türleri vardır. Bazıları beceri ve pratiği arttırır. Bazıları geçmişe daha çok yönelir ve işlerin nasıl bu hale geldiğine bakar. Çoğu da ikisini birleştirir. 

Yayın tarihi: 29.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (15)

terapiste gidilebilir ama olay gene bizde bitiyo eğer kafamızda bazı şeyleri düzeltmezsek hiçbişeyin faydası olmaz diye düşünüyorum..

30.03.2011 11:39:16 özlem(umut ege nin annesi)

tabi ki de özlem hanım ne kadar haklısınız terapiste gidilerek sadece görmezden gelinen yanlışlar görülerek düxeltmeye çalışılır.

04.04.2011 11:29:18 hanife şahin

toplumumuzda bu olay pek iyi karşılanmıyor...eşler bu yüzden çok çekiniyor..özellikle erkekler..gitmek istemiyor...bence eşler arasında sorunlar varsa bunlar çıkılmaz hal almadan gidilmeli..etrafa yada yakınlara sölemek zorunda diil eşler..onnlar için özel bir durum bu ...bence bu konuda çekinmek çok yanlış...

30.03.2011 10:58:33 sevgi şeker

evet sevgi çok haklısın bu konuda çekinilmemeli. nedense hep erkekler gitmeyi reddediyor "benım bir şeyim yok sen git" havalarına giriyorlar

04.04.2011 11:30:40 hanife şahin
15 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER