Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EVLİLİK Mİ EVCİLİK Mİ?

Evlilik mi evcilik mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

Evliliğin ilk 2 yılı neden çok önemli ve neden daha çok bu 2 yıl içerisinde boşanmalar yaşanıyor. Evli çiftlerin uyumlanma ve adapte olma sürecini yaşadığı bu kritik dönemde nelere dikkat edilmeli? Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu anlatıyor.

Aslında evlilik dediğimiz şey “evlilik mi, evcilik mi” onu bazen karıştırabiliyoruz ve çok kolay olduğunu zannedebiliyoruz.

Büyük bir aşkla, sevgiyle evlenebiliyoruz.  Bunlarla beraber unuttuğumuz bir şey var, iki farklı karakter iki farklı cinsiyet aynı eve giriyor. İki farklı ailede büyümüş, iki farklı toplumda büyümüş, bazen iki farklı ülkeden insanlar bir araya gelebiliyor. Aslına baktığımızda bu çok kolay değil. Sevgi çok güzel bir şey. Sevdiğin bir insanla hayatını birleştiriyor olmak gerçekten çok güzel bir şey. Sadece burada galiba biraz farkındalıklı olmamız gerekiyor. Birbirimize o sevgiyi nasıl büyüttüğümüz  ne yaparsak sevgiyi daha çok koruruz konusu galiba önemli.

                         

İLK İKİ YIL BEN'LERİN BİZ OLMA SÜRECİ

En çok sorunlarda burada yaşanmaya başlıyor. Evlenmelerin ilk iki yılı içerisindeki dönemde Türkiye’deki boşanma oranları en çok görüldüğünü söyleyebiliriz. Bunun bir nedeni olsa gerek. Şöyle ki ilk iki yıl evlilikte çok ama çok önemlidir. Bu iki yıl uyumlanma sürecidir, adapte olma sürecidir, biz olma sürecidir, benlerin bize doğru dönme sürecidir.

"SENİN AİLEN, BENİM AİLEM" SORUNU

İlk iki yıl gerçekten zorlar bazen çiftleri, o yüzden boşanmaların en çok olduğu süreçlerdir. O benlerden bizlere nasıl gideceğiz, birbirimize karşı nasıl sevgi ve saygıyı koruyacağız ve çoğaltacağız konusu önemlidir. Ve en çok önemli olan konulardan bir tanesi de“senin ailen benim ailem”dir. Türkiye’de büyük sorunlar bu konuda çıkıyor.

Elmalar ve armutları birbirine karıştırmayacağız. Aslında her iki ailede dışarıda kaldı ve siz varsınız. Ve kendi değerlerinizle yeni bir aile kuracaksınız. Bu ikinizin ailesine de benzemeyen, yeni, farklı, size özel bir aile olacak. Emek de olacak. Eğer bu konuda çok zorlanıyorsanız, çok çalışıyorsanız bu bizi nasıl oluşturacağınızı gerçekten kendi kendinize yapamıyorsanız lütfen destek alma, bir uzmana danışma konusunda rahat olun.

Ve gelin hep beraber o bizi nasıl oluşturacağımızı paylaşalım.

Yayın tarihi: 22.03.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Çörek otunu hayatınıza katın!yeniFormda Kalanlar KulübüFatma Yiğitoğlu

Çörek otunu hayatınıza katın!

Potansiyel ilaç olarak gözlenen çörek otunun birçok bilimsel çalışma ile desteklenmiş iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Devamı >
Gebe kalamamanın nedenleriyeniGizli Kapaklı ŞeylerGökçen Erdoğan

Gebe kalamamanın nedenleri

Tıbbi adı infertilite olan gebe kalamama, çeşitli fiziksel nedenler ve bunların yanı sıra ruhsal nedenlerle yaşanıyor.Devamı >
Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketleryeniEgzersizin 50 tonuBaturalp Beşer

Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketler

Kilo vermek için spor salonlarında uzun saatler ter dökmenize gerek yok.Devamı >
Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz? yeniYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz?

Daha güzel, daha başarılı ya da daha zengin olursanız öz değerinizin artacağını mı düşünüyorsunuz?Devamı >