Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EŞ SEÇİMİNDE KOKUNUN ETKİSİ VAR MI?

Eş seçiminde kokunun etkisi var mı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Duygulu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

19.08.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Araştırmalar konuyla ilgili ne diyor?

Son yıllarda yapılan birçok araştırma, eşimizi seçerken koku duyusunun çok büyük bir etkisinin olduğunu ortaya koyuyor. Psikolog Serap Duygulu konuyla ilgili yapılan araştırmaları değerlendirdi ve eş seçimininde kokunun nasıl bir önemi olduğuna açıklık getirdi.

Koku, o kadar etkili bir duyu ki, öğrenmemiz, odaklanmamız, uyku düzenimiz, hatta aşk hayatımız üzerinde bile çok etkili. Öyle ki, yapılan araştırmalar eşimizi seçerken de koku duyusunun çok büyük bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Bütün sır, bedenimizin salgıladığı ‘feromon’ların karşı cins tarafından algılanmasıyla başlayan yakınlaşmada yatıyor. Peki, ‘feromon’ nedir?

Feromon, organizma tarafından üretilen ve aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal maddedir. Yunanca kökenli olan sözcük ‘hormon taşıyan’ anlamına gelir. Vücudumuzun farklı bölgelerinden salgılanan bir tür ter hormonudur. Bu maddeler bazı insanları itici bulmamıza sebep olurken, bazı insanları ise çok sempatik bulmamızı sağlar. Bu kadar net ayrımlar yapmamıza yardımcı olan feromonların eş seçiminde ne kadar etkili olduğu son yıllarda daha net olarak anlaşılmıştır.

Eş seçiminde burnumuz da etkili

Geçtiğimiz aylarda koku üzerine yazılmış ve bu konuda kaynak niteliğinde olabilecek bir kitap yayınlandı. Biyolog ve Sağlık Haberleri Yazarı olan Esra Öz tarafından yazılan ‘Kokuyla Keşfet’ isimli kitapta kokunun hayatımızdaki önemi üzerine çok ilginç ve önemli bilgiler yer alıyor. Örneğin doğru eş seçimi konusunda kadınlar ve erkeklerin katıldığı bir test yapılmış. Gen yapıları birbirinden farklı kadınlar ve erkekler seçilmiş, erkeklere temiz t-shirtler verilerek iki gece boyunca giymeleri istenmiş. Bu sırada da herhangi bir kokuyla temas etmelerine, sabun veya parfüm kullanmalarına izin verilmemiş. İki günün sonunda kadınlara bu tişörtler koklatılmış ve kendilerine güzel kokan t-shirtleri seçmeleri istenmiş. Ardından test uygulanan kadınlar ve erkekler bir araya getirilerek kendilerine en uygun eş olabilecek kişileri göstermeleri istendiğinde kadınlar, daha önce kokusunu güzel buldukları erkekleri seçmişler. Anlaşılan o ki, eş seçiminde burnumuz diğer bütün organlarımızdan daha fazla etkili. Kadınların büyük çoğunluğu eşlerinin kıyafetlerine sarılmayı seviyor, buna karşı kadın kokusu da erkeklerdeki cinsel isteği artıyor.

Feromonların hem kadınlar hem de erkekler açısından önemi gerçekten çok büyük. Fakat eş seçiminde tek başına yeterli değil, başka bazı hormonlara da ihtiyaç var. İster kokusundan hoşlanmış olsun ister konuşmasından, karşı cinsten etkilenen bir insanın beyni hızla ‘feniletilamin’ üretmeye başlar. Kan basıncı ve kalp atış hızı artar, kişi iyimser ve mutlu olur. Bu hormon insanlarda aşk hormonu olarak bilinir.

Araştırmalar burnumuzun bize doğru eş seçiminde çok önemli ipuçları verdiğini gösteriyor. İçinde yetiştiğimiz kültür ve topluma bağlı olarak eş seçiminde pek çok farklı kriteri dikkate alıyoruz ya da almak zorunda bırakılıyoruz ancak bedenimizi dinlersek, o özellikle feromonların etkisiyle doğru insanı çok büyük olasılıkla buluyor. Tüm bu nedenlerden dolayı eş seçimimizde burnumuza ve bedenimizin diline kulak vermekte fayda var.

Yayın tarihi: 19.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Vardır bakmadan koklamadan eş seçmem :)

19.08.2014 11:20:46 Provocative Woman