Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI EŞLER NEDEN KOPUYOR?

Doğum sonrası eşler neden kopuyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Melek Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

25.11.2010 - 10:01 | Son Güncelleme:

Annelik sonrası eşler arasında başlayan uzaklaşmanın asıl nedeni nedir?

Anne olmak, şüphesiz dünyanın en olağanüstü ve yaşanılası duygularından biri. Öylesine çarpıcı ve büyüleyici bir duygu ki, biz kadınları etkisi altına aldığı andan itibaren, yaşam döngüsü içerisinde edinilmiş olan rolleri bir kenara itmemize neden oluyor.

Aileye yeni katılan bebekle birlikte anne, yaşam rollerinden en önemlisi olan kadınlık rolünü bir kenara itiyor. Bir anne için çocuk sahibi olmak, elbette hayatının odağına bebeğini koymak ve onun yüksek menfaati uğruna kendinden ödün vermeyi gerektiriyor olabilir. Buna rağmen, baba olmanın telaşıyla birlikte, bir eş olarak kenara itilmişlik duygusu yaşayan babaları da anlamak gerekir.

Erkekler doğaları gereğince, çocuk sahibi olmakla birlikte köklü değişimlere maruz kalmazlar. Yani bu süreç onlar açısından daha sıradan geçer. Bunun yanı sıra fark ettikleri bir gerçek vardır ki, bir erkek olarak artık ev içerisinde yeterince önem görmemektedirler. Bunun başlıca sebebi, anne olmanın heyecanıyla birlikte kadınlık ve eş rollerini bir kenara iten çiçeği burnunda annelerin eşlerine olan sevgilerini yeterince gösterememeleridir.

Babaları Eşlerinden Uzaklaştıran Asıl Neden!

Kadınlık rollerinin bir kenara itilmesi ve hatta eşimize de çocuğumuz muamelesi yapmamızla birlikte gelişen en tehlikeli süreç, şüphesiz ki eşlerin birbirinden farkında olmaksızın uzaklaşmalarıdır. Kendisiyle ilgilenilmediğini, geri planda kaldığını hisseden erkek, değerlilik duygusunu yaşayabilmek için dış dünyaya yönelmektedir. Bununla birlikte kadın cephesinde yaşananlar bundan farklı değildir.

Eşini farkında olmadan kendisinden uzaklaştıran çiçeği burnunda anne, dış dünyaya yönelen eşinin, artık kendisini beğenmediğinden, kendisinden uzaklaştığından, hatta artık sevilmediğinden şüphe etmeye başlar. Oysaki henüz baba olmuş erkeğin, eşinden uzaklaşma nedeni, ne doğumda alınan kilolar, ne bozulan fizik, ne de baba olma kaygısıdır. Sorun artık eşinin kendisine karşı bir eş ve kadın olma rollerini uzun bir süredir ertelemiş olması ve eskisi kadar değer görmediği duygusudur.

Ne Yapmak Lazım?

Bu kritik dönemden en az zararla çıkmak ve aile içerisindeki enerjiyi dengede tutabilmek için yapılması gereken şey, annenin ve babanın, ebeveyn olmak dışında birbirlerine karşı eş, kadın ve erkek olma rollerini göz ardı etmeden yaşamlarına devam etmeleridir.

Bu kritik denge sağlandığı takdirde, eve yeni gelen bebek eşler arasında soğukluğa neden olmak yerine, eşlerin artık sadece eş değil aynı zamanda ebeveyn olma duygusunun paha biçilmez heyecanını yaşamalarını sağlayacaktır.

Bu ve benzeri konularda sorun yaşandığında ve hatta sorun yaşanmadan önce danışmanlık hizmeti almak için bir uzmandan yardım alınması da faydalı olacaktır.

Aile Terapisti- Pedagog- Psikolojik Danışman
Serap Melek Çavuş Kılıç 

Yayın tarihi: 25.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Kadın herşeyi üstlenen taraf olunca aynı zamanda karşısından destek ve ilgi beklemektedir birde taktir...bunlar olmazsa kadın kadın gibi olamaz ...bir ilişkide olamayacağı gibi...her çabayı kadından beklemek hata olur ..eşini ihmal etmek çok saçma bir söz bana kalırsa...iki kişi arasında saygı sevgi dayanışma varsa tek taraflı değil ise fedakarlıklar o zaman iki tarafta aynı kalır..kadın sadece duyguları tatmin edecek taraf değildir..

10.03.2017 13:53:34 elif kocaağa

bebeğe olan ilgi arttıgı ıcın bence kopmalar olabılır ama kadının rolü çok büyükk asla eş ihmal edilmemeli

19.03.2011 13:14:51 leyla altun