Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİYET YAPMAK KADINLARI NEDEN MUTSUZ EDER?

Diyet yapmak kadınları neden mutsuz eder?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Diyete başlayan birinin yaptığı ilk değişiklik karbonhidrat tüketimini kesmektir. Kilo almaya neden olan ve belli bölgelerdeki yağ birikiminin sorumlusu olarak her zaman ekmek ve türevleri suçlanır. Ancak karbonhidratı kesmek, özellikle kadınların psikolojisini ciddi şekilde olumsuz etkiler.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş, karbonhidratlarla ilgili önemli bilgilere yer veriyor:

DİYET YAPARKEN DAHA MUTSUZ, HUZURSUZ VE SİNİRLİYİZ

Bir grup araştırmacı karbonhidrat tüketiminin beynimize mutluluk hormonu salgılattığını doğruluyor. Diyete başlayanlar yetersiz karbonhidrat tüketimiyle mutlu olmadıkları için, kendilerini sinirli, endişeli, depresif hissedebiliyor. Bunun diğer nedeni ise beynin enerji kaynağı olarak sadece glikoz kullanıyor olması.

Yeterli miktarda glikoz yani karbonhidrat alınmazsa, beyin enerji kaynağını kaybediyor ve proteinlerin yan ürünlerini enerji gereksinimi için kullanmaya başlıyor. Bu da stres, unutkanlık ve algılamada güçlük yaratarak günlük yaşamda sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle sadece proteinli besinler tüketiliyor ve gün içerisinde hiç karbonhidrat alınmıyorsa daha mutsuz ve sinirli hissedilebiliyor.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • ...
 • 7
 • Sonraki
Yayın tarihi: 02.01.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Moda ve medya ile yönlendirilen kadin bedeni yerine spor ,kendinize yakisan kilo ve stetik cerrahiden yardim aliniz ! Karbonhidratlarin da vücuda cok yarari vardir ,kadin üreme organlari icin gerkli olan E vitamni bugday ve tahillar yoluyla alinan bir vitamin .

06.01.2017 01:17:56 Leyla Ar....

$imdi hayatboyu diyet yapmak zaten mümkün degildir , bu yeme ve kusma ataklarina ve genc kizlarin anoreksiya ve blumia hastaliklarina varan kötü sonuclara gitmelerine bir neden herkesin kemik yapisi ,vücut yapisi ve BMI kitle endeksi farklidir, kendimize yaki$an a$an ta$an bir kilomuz yok ise ,sigara , zayiflama hapi ve BEYNI GIDASIZ BIRAKAN acayip diyetleri birakalim ,erken yaslanma tehlikesi vardir .Esenlikler .

06.01.2017 01:16:17 Leyla Ar....
  
Engel olma bırak yapsınMucizenin GünlüğüFerda Saraçoğlu

Engel olma bırak yapsın

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir.Devamı >
Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!Güzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

İyi gözlükler biraz pahalı olabilir, ama inanın bunun bedeli, katarakt ameliyatıyla da, estetik ameliyatlarla da mukayese edilmez.Devamı >
Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!İnsan HeykeltraşıGüncel Öztürk

Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!

Meme büyütme estetiği geçirenlerin büyük bir çoğunluğunun cinsel yaşam memnuniyetinde genel bir artış görülür.Devamı >
Öpüşme ile bulaşan hastalıklarAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Öpüşme ile bulaşan hastalıklar

Araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azalttığını ve mutluluğu arttırdığını ortaya koyuyor ancak gelin görün ki öpüşme her zaman o kadar masum olmayabilir.Devamı >