Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DEPRESYON TÜM BEDENİ SARSIYOR

Depresyon tüm bedeni sarsıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Didem Üngör’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

19.07.2016 - 11:22 | Son Güncelleme:

Tıpkı bedenimiz gibi bazen ruhumuz da hastalanabilir. Ruh halimizin ifadelerimize, yüzümüze, bedenimize ve hareketlerimize yansıdığını söyleyen Uzman Psikolog Didem Üngör, depresyonun vücutta yarattığı etkilerden bahsediyor…

Ruhsal bozukluklar denildiğinde akla ilk gelen depresyon oluyor nedense… Belki de çoğu kişi depresyonu en kolay beden diline yansımalarıyla tanıyor. Peki depresyonun beden dilindeki karşılıkları nelerdir? Karşımızdaki kişide neleri fark edersek depresyonu aklımıza getirebilir ve bir uzmandan destek alması için onu yönlendirebiliriz?

GENEL GÖRÜNÜME YANSIR

Depresyon

Depresyonda olan kişi çökkündür. Yüz çizgileri belirginleşmiştir, alın çizgileri derinleşmiştir. Omuzları çökük durur ve yüzünde üzüntülü bir ifadesi vardır. Bazı hastalar öz bakımlarını yitirirler. Duş alma, tıraş olma, temiz kıyafetler giyme alışkanlıkları da değişir. Bazı hastaların da hareketlerinde genel bir yavaşlama hali söz konusudur. Kişinin durgunluğu hemen göze çarpar. Oturup kalkması, yürümesi, konuşması ve tepki vermesi yavaşlar. Bazen de aşırı tedirginlik, gerginlik ve sıkıntı hali söz konusu olabilir. Kişi huzursuzdur ve yerinde duramaz.

Yayın tarihi: 19.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.