Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİNSEL ŞİDDET DE BOŞANMA SEBEPLERİ ARASINDA

Cinsel şiddet de boşanma sebepleri arasında
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Begüm Giray’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

16.10.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Cinsellikle ilgili aykırı davranışlar sergilemek evlilik birliğini derinden sarsıyor.

“Cinsel şiddetle evlilik birliğinin sarsılması çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir” diyen Avukat Begüm Giray Narin, cinsel şiddet içeren davranışları sıraladı ve bu durumların mahkeme tarafından nasıl değerlendirildiğini anlattı.

Cinsel ilişki sorunlarının bulunması: İlişki kuramamak, istenmeyen şekilde veya istek dışı ilişki kurmak, cinsel ilişkiden kaçınmak boşanmaya sebep olabilecek durumlar arasındadır. Eşler arasında ilişki kurulamadığının tespitinde evlilik süresi değerlendirilir, gerekli olması halinde duruma dair rapor talep edilir, tanık anlatımlarından yararlanılarak ilişki kuramama sebebi belirlenir. Şayet sorunun kaynağı “vajinismus” gibi tedavi edilebilir nitelikte bir hastalık ise kadının tedaviden kaçınıp kaçınmadığına bakılır. Tedaviden kaçınan kadının açtığı boşanma davası genel olarak reddedilir.

İstenmeyen şekilde cinsel ilişki kurmak: Doğal olmayan şekilde ilişkide bulunan, zorlayan eşe karşı dava açılabilir. Türk Ceza Kanunu’nun 102. maddesi uyarınca eşinin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişiye verilecek ceza, eylemin vücuda herhangi bir organ veya sair bir cisim sokmak suretiyle yapılması halinde artırılır. Eşin isteği dışında, aşırı derecede cinsel ilişkide bulunmak da zulüm ve işkence olarak nitelendirilir. 

Eşini satacağını söylemek: Eşini satacağını açıklamak ya da cinsel suçlamada bulunmak şeklindeki davranışlardır. Cinsel tacizde bulunmak veya tacize seyirci kalmak gibi cinsel sapkınlıklar ile güven sarsıcı ya da sadakate aykırı davranışlarda bulunmak da cinsel şiddet hallerine örnek gösterilebilir.

Yayın tarihi: 16.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Bu davranışları sergileyenlerin cezası belli.

20.10.2014 16:07:45 harun dişli