Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇİFTLER ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA NASIL HAZIRLANMALI?

EVLİLİK ÖNCESİNDE VEYA SIRASINDA ÇİFTLER BU KONUYU GÜNDEMLERİNE ALMADAN ÖNCE...

Çiftler çocuk sahibi olmaya nasıl hazırlanmalı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Kıvılcım Yücelen’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Çocuk sahibi olmak için en doğru zamanı biliyor musunuz? Peki, çocuk sahibi olmaya gerçekten hazır mısınız? Konuyla ilgili aklınıza takılanları netleştirmek için bu yazıyı okumanız size yarar sağlayacak.

İlişkisine resmiyet kazandırıp evlilik aşamasına gelen her çift, bu soruyu mutlaka gündemine getirir. Çocuk isteği ve zamanlaması, her çiftin evlilik öncesinde veya sırasında uzlaşma sağlamaya çalıştığı önemli bir karardır. Üstelik bu kararın alınmasında, Türkiye'deki geleneksel aile kültürü çerçevesinde “torun beklentisi”nin yarattığı psikolojik etki de yadsınamaz.

KENDİNİZE BU SORULARI SORUYOR MUSUNUZ?

Birçok çift bu konu gündeme geldiğinde aklından şu soruları geçirir: “Evliliğin hangi aşamasında çocuk sahibi olmak sağlıklıdır?” “Çocuk sahibi olmaya hazır olduğumuzu nereden anlayabiliriz?” “Çocuk sahibi olmak ilişkimizi ne kadar etkiler?” Kendilerine bu soruları soran çiftler için şunu söyleyebiliriz: En azından üstlenmeyi düşündükleri sorumluluğun ciddiyetini kavramışlardır. Çünkü bedenen ve ruhen sağlıklı bir insan yetiştirme sorumluluğu, hafife alınabilecek bir görev değildir ve iki tarafın da buna hazır olması gerekir. Aksi takdirde çiftlerin omuzlarına bu denli ciddi bir sorumluluk eklendiği anda, temeli sağlam olmayan bir ilişki çatırdamaya başlar hatta hızla yıkılma aşamasına gelir.

Çocuk sahibi olmaya hazır msıınız?

ÖNCELİKLİ KOŞUL…

Bir evliliğin “çocuklu aile” aşamasına hazır olduğunu nereden anlayabiliriz? Bir çocuk sahibi olmak için öncelikli koşul, her iki tarafın da bedensel ve ruhsal sağlığının yerinde olmasıdır. Bir çocuğun sağlıklı yetişebilmesi için öncelikle anne ve babasının da sağlıklı olması gerekir. Bunun dışında bir çocuğa sağlık, beslenme, eğitim ve sosyal alanda en uygun ortamı sağlayabilmek, çiftlerin belli bir gelir seviyesinde olmasını gerektiriyor. Bir anlamda, sağlığı ve ekonomik durumu elverişli olan çiftler için çocuk sahibi olma düşüncesi bir sonraki değerlendirme aşamasına geçişi olanaklı kılıyor.

İLİŞKİNİZİN TEMELLERİ GERÇEKTEN SAĞLAM MI?

Evlilik öncesinde veya sırasında çiftler bu konuyu gündemlerine almadan önce mutlaka ilişkilerinin temellerinin sağlam olduğundan emin olmalılar. Çünkü bir çocuğun yetişkin olduğunda uyumlu ve tatminkar bir ilişki kurabilme becerisi, büyük ölçüde anne babasından görüp öğreneceklerine bağlıdır. Bu açıdan çocuk sahibi olmak için en doğru zaman, belli bir kişisel olgunluğa ulaştığınız ve eşinizle olan ilişkinizin de bu olgunluk seviyesine olumlu katkıları olduğuna inandığınız zamandır. Evliliğinizin kişisel gelişiminize olumlu katkıları olduğunu, sizi olgunlaştırdığını, geliştirdiğini ve manevi açıdan zenginleştirdiğini hissediyorsanız, bu evlilikte geleceğe güvenle ve umutla bakabiliyorsanız ve tüm hislerinizi eşiniz de sizinle paylaşıyorsa, çocuk sahibi olmayı gönül rahatlığıyla gündeminize alabilirsiniz.

Çocuk sahibi olmaya hazır msıınız?

İKİ TARAFIN DA İSTEMESİ GEREK

Çocuk sahibi olmak, ne tek başına verilebilecek bir karar ne de tek başına yerine getirilebilecek bir sorumluluktur. İki tarafın da yürekten istemesi ve kendini hazır hissetmesi, bir çocuk için oluşabilecek en elverişli ilk ortamdır. Çocuk sahibi olmak, asla sorunlu bir ilişkiyi kendiliğinden düzeltmez veya değişmesini arzuladığınız eşinizin aklını başına getirmez. Bir bebek, evlilik yaşamınıza genel olarak fazladan birçok sorumluluk getirir ve sizin bu artan sorumluluklar karşısında güç bulacağınız, deyim yerindeyse en güçlü dopingi alacağınız yer ilişkinizdir. Özellikle bebeğin aileye katıldığı ilk zamanlar fiziksel olarak yorucu geçer ve bu dönemi sağlıklı atlatabilmek, ilişkinin ne kadar sağlam temeller üzerinde oturduğuna bağlıdır. Çocuk gelişiminin daha sonraki dönemleri de çiftlerin yaşamlarının yeniden düzenlenmesini, belki birçok fedakarlıkta bulunulmasını gerektirebilir. O zamanlar geldiğinde, eşlerin kendi aralarında sağlıklı bir iletişim kurabilmiş olmaları, birbirlerini anlamaya ve karşılıklı gönüllü desteğe dayanan bir “ilişki kültürü” geliştirmiş olmaları, çocuklu aile olma sorumluluğunu rahatça taşımalarına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla çocuk sahibi olmak için en uygun zaman, aslında gerekli kişisel olgunluğun yanı sıra ilişkinin de belli bir olgunluk seviyesine ulaştığı zamandır.

Çift Terapisti & Uzman Psikolog
Kıvılcım Yücelen

ÇOCUK İÇİN HAZIR MIYIZ?

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >