Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“ÇAPKINLIK” BEYİNDE BİTİYOR

“Çapkınlık” beyinde bitiyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.12.2010 - 12:40 | Son Güncelleme:

Çapkınlığın beyin fonksiyonları ile ilişkisi olduğunu duymuş muydunuz?

İnsanlık tarihi kadar eski bir kavram olan çapkınlığın sosyal yaşam, çevresel, kültürel ve psikolojik faktörlerden kaynaklanan, çok yönlü bir durum olduğu uzun yıllardır biliniyor. Peki ya, çapkınlığın beyin fonksiyonları ile ilişkisi olduğunu duymuş muydunuz?

Beynin “Accumbens Merkezi”nde bulunan D1 ve D2 reseptörlerinin çalışma şekilleri kadın-erkek ilişkilerinde büyük rol oynar. D1 reseptörü erkekte de, kadında da sağlıklı çalışmaması her iki cinste çapkınlık eğilimine yol açabilir.

İtalyan ve Alman bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmaya göre (ki, bu araştırma İstanbul’daki son Avrupa Nörofizyoloji Kongresi’nde bildirilmiştir) beyindeki Nucleus Accumbens bölgesinin TMS ile uyarılması cinsel gücü artırarak manyetik viagra etkisi yapıyor.

Beynin accumbens merkezinin TMS ile uyarılması sadece cinsel gücü artırmakla kalmıyor, aynı zamanda sevgi ve aşk duygularının da tavan yapmasını sağlıyor. Ayrıca accumbens bölgesinin TMS ile sıfırlanması da erkeklerde çapkınlığı önleyen bir tablo olarak karşımıza çıkıyor.

Nörolog Mehmet Yavuz

Yayın tarihi: 10.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Nasıl olursa olsun yeter ki önlensin!

10.12.2010 12:50:15 ceyda genç