Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİLİMSEL GERÇEKLİĞİ OLAN İNANIŞLAR

Bilimsel Gerçekliği Olan İnanışlar
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

İlk 3 aylık dönemde, ölüm korkusu gibi çok ciddi bir korku yaşayan kadınların, çocukları eksik parmaklı doğar.

İlk 3 aylık dönemde, ölüm korkusu gibi çok ciddi bir korku yaşayan kadınların, çocukları eksik parmaklı doğar.

Çünkü bu dönemde ölüm korkusu gibi çok ciddi bir korku yaşayan kadınlarda damarlar birden daralır. Tam o sırada bebeğin parmakları oluşuyorsa, bebeğin damarlarından biri de tıkanabileceğinden gelişmesi durabilir.

Öte yandan ilk aylarında bulantısı çok olan kadının kızı olur. Bu inancın bilimsel olarak da geçerliliği vardır. İlk üç ayda bulantıya sebep olan hormonlar genelde kız çocuğunun salgıladığı hormonlardır.

Bunun yanı sıra gerçekliği olmayan inanışlar da vardır. ‘Hamilelik dönemindeki kadının acı ve tatlı yerse oğlu, ekşi yerse kızı’ gibi inanışları halk arasında yer almaktadır. Kadının karnı sivriyse erkek, değilse kız çocuğu dünyaya gelir. Bir önceki çocuğun göbek deliği yukarı bakarsa yeni doğacak çocuk erkek, aşağı bakarsa kız olur. Bir kız çocuğu hamile kadınla çok ilgilenirse, doğacak çocuk erkektir.

Anne adayının yüzüğü ipe bağlanır, ip yatay sallanırsa erkek, dikey sallanırsa kız çocuğunun olacağına inanılır. Ayrıca hamile kadından habersiz 2 ayrı minderin altına bıçak ve makas konulur. Anne adayı makasa oturursa kız, bıçağa oturursa erkek olur gibi tehlikeli inanışlar da yer alıyor. Tüm anne adaylarının bu tür inanışlara sırtını dönüp modern tıbbın tavsiyelerini uygulamaları hem kendileri hem de bebekleri açısından daha sağlıklı olacaktır.

Yard. Doç. Dr. Beyhan Bağ

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.