Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİN BAKIMINI SADECE ANNEYE BIRAKMAYIN!

Bebeğin bakımını sadece anneye bırakmayın!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevil Yavuz’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

12.12.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

Babanın bebeğe bakması, bebekle duygusal bağ kurabilmesi için gereklidir.

Babaların bebekleriyle duygusal bağ kurabilmesi için bebeklerine bakması şarttır. Uzman Pedagog Sevil Yavuz, babaların bebekleriyle anne kadar ilgilenmesi gerektiğini vurguladı.

Bebek sahibi olmaya karar veren anne babaların bebek için psikolojik olarak hazır olması ve sorumluluklarını bilmesi çok önemlidir. Diğer taraftan Türkiye’de kültürel olarak bebek bakımında babanın bir sorumluluğu yokmuş gibi yanlış bir algı yaygın. Oysa babaların bebekleriyle duygusal bağ kurabilmeleri için bebeklerine bakmaları şarttır.

Banyosunu yaptırın, mamasını yedirin ve bezini değiştirin

Değişen kültürel yapıyla birlikte çalışan annelerin sayısı artsa da her evde mutlaka babalar çalışıyor. Yani annelerin yarısı çalışıyorsa babaların neredeyse tümü çalışıyor. Çalışan babalar da çocuğun bakım sorumluluğunun tümünü annelere bırakabiliyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. Çünkü çocukların anneleri kadar babalarıyla da duygusal bir bağ kurmaya ihtiyacı var. Ayrıca bebeğin bakım sorumluluğunu sadece annenin alması, annenin psikolojisini de olumsuz etkileyebilir. Anne tüm gün bebekler ilgilenirken kendine zaman ayırmaz. Özellikle lohusalık döneminde annenin mutlaka babadan destek alması gerekir. Babaların çocuklarıyla duygusal bağ kurmalarının yolu bebekleriyle iletişim içinde olmasıdır. Bu da bebeğin bakım rutinlerinde destek olmakla mümkündür. Yani bebeğin bezini değiştirme, banyosunu yaptırma, kucağında ninni söyleme, mamasını verme gibi rutinleri babanın da yapması gerekir. Bu rutinler yapılırken bebek kendisine bakan yetişkini zamanla tanır, sesini ve yüzünü diğer yetişkinlerden ayırt eder ve bu şekilde o yetişkinle duygusal bağ kurabilir. Fakat bebek yeterince o yetişkinle zaman geçirmezse onu tanıma ve duygusal bağ kurma şansı olmaz. Bu nedenle babaların bebeklerine bakması ve anneye bebek bakımında destek olması şarttır.

Bütün gün bebeğine bakan anne kendine vakit ayıramıyor

Ayrıca babalar bebeğin bakımı yaparken annelerinde de dinlenme şansı olur. Çünkü annenin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Tüm gün bebeğe baktığında kendini ihmal eden annenin psikolojisi olumsuz etkilenebiliyor. Annenin bebeğin sağlıklı gelişimi için annenin psikolojik durumu çok önemlidir. Annelerin kendilerine bakmaları ve dinlenmeleri için yeterince zamanları olması gerekir. Bu durum özellikle lohusalık döneminde daha da önemlidir. Kısaca bebeğin gelişiminde ve psikolojisinde babanın rolü anne kadar önemlidir. Bu nedenle babaların bebeklerine yeterince zaman ayırması, ilgilenmesi ve bakımlarına destek olmaları gerekir. 

Yayın tarihi: 12.12.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.