Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

BABA MODELİ KADINLARIN EŞ SEÇİMİNDE ETKİLİ!

KADINLAR, EŞ SEÇİMİNDE BABALARINI ROL MODEL ALIYOR.

Baba modeli kadınların eş seçiminde etkili!
4 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
İlkim Öz’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Evlilik ve Aile Danışmanı Psikolog
 
 

Kadınların eş seçiminde babalarını rol model aldıklarına vurgu yapan Evlilik ve Aile Danışmanı İlkim Öz, konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Babaların kişilik özellikleri ve davranış biçimleri kız çocukları tarafından kopyalanıp, ileride benzer bir erkeğe rastladığı zaman, o erkeği sevgili ya da eş olarak seçebiliyor. Öfke kontrolsüz, şiddet eğilimli babaların kızlarının evliliğine baktığımızda, eşlerinin de öfke kontrolü olmayan ve şiddet eğilimli olduğunu görebiliyoruz. Takıntılı ve kontrolcü babaların kızları yine kontrolcü eşler seçebiliyor. Eleştiren, suçlayan bir iletişim dili olan babaların kızları, eşlerini eleştirici ve suçlayıcı erkeklerden seçebiliyor. Narsist bir babanın kızı yine narsist bir erkekle evlenebiliyor.

BABANIZ VE EŞİNİZİN TAVIRLARI BENZİYOR MU?

Bir kadın babasının olumsuz yönlerini bile bile (şiddet eğilimli vb.) neden gidip benzer özellikte bir erkeği seçiyor? “Ne kadar mantıksız!” diyebilirsiniz ve bu yaklaşımınızda haklısınız ama bilinçaltımız mantıkla değil duygusal kayıtlarla işler. Çocuk ulaşamadığı, kendisini onaylamayan, yeterince sevgisini hissettirmeyen baba boşluğunu, benzer bir erkeği seçerek doldurmaya çalışır. Burada bilinçli bir seçim değil, tamamen bilinçaltı tarafından yönlendirilen bir seçim vardır. Pek çok kadın danışan bu sorunu yaşar. Eşlerinden şikayetle gelir, onlara babaları sorulduğunda önce “Hayır babamla eşim hiç benzemez” der, ancak zaman içerisinde benzerlikleri fark ettikçe kendileri de şaşırır.

Eş seçimi

EŞ SEÇİMİNDE BABANIN NASIL BİR ROLÜ VAR?

Bazen bilinçaltı, kadına tam tersi bir seçim yaptırabilir. Eğer çocuk babası tarafından fazlasıyla acı çektiyse, kendini acıya karşı korumak adına, babanın tam tersi bir kişilik seçebiliyor. Ama araştırma sonuçları bize gösteriyor ki terk eden babaların kızları, terk etme potansiyeli yüksek erkekleri; aldatan babaların kızları ise aldatma olasılığı yüksek erkekleri eş olarak seçebiliyor. Bir araştırma sonucuna göre de alkol bağımlısı babaların kızları yine alkol bağımlısı erkekleri seçebiliyor.

Bu sonuçlara baktığımızda kadınların eş seçiminde babalarının rolü son derece büyük. Babaları vefat etmiş babalarını hiç tanımamış kızlar ise mutlaka bir erkeği baba modeli olarak seçiyor. Dede, amca, dayı gibi aile içinde bir erkeği bilinçaltı, baba modeli olarak algılıyor.

Paylaşımcı, eşleri ve kızları ile sağlıklı iletişimi olan babaların kızları bu durumda şanslı görünüyor. Ancak onlarda da şöyle bir risk faktörü oluşuyor. Her erkeği babaları gibi zannedip hatalı eş seçiminde bulunabiliyorlar.

Eş seçimi

BABALARINA HAYRAN KIZLAR İLİŞKİLERİNDE SORUN YAŞAYABİLİYOR

Tabii bir de babalarına hayran ve bağımlı kızlar var. Bu kızlar evlendiklerinde eşlerinden babaları gibi davranmalarını istiyor. Eşlerinden kendilerine babalık yapmasını bekleyen bu kadınlar, eşlerine karşı çocuklaşıyor ve evliliklerinde zaman içinde büyük sorunlar yaşıyor.

BİLİNÇLİ EŞ SEÇİMİ İÇİN NE YAPMALI?

Kadınların eş seçiminde bilinçli olması için evlilik öncesi kendileri ile ilgili psikolojik danışmanlık almaları, aile içi iletişimleri ile anne ve baba modellerinin incelenerek, sağlıklı iletişim kurma yollarını öğrenmeleri iyi bir çözümdür. Bu konuda başvuruda bulunan kadınlarla yapılan terapik çalışmalardan başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Evlilik ve Aile Danışmanı
İlkim Öz

 

4 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >