Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AFFETMEK SAĞLIĞA İYİ GELİYOR

Affetmek Sağlığa İyi Geliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Affetmesini bilen insanlar hem ruhen hem de bedenen daha sağlıklı oluyor.

Amerikalı bilim adamları, affetmesini bilen insanların hem ruhen hem de bedenen daha sağlıklı olduğunu belirttiler. Bunun üzerine yapılan araştırmayı aktarıyoruz.  

Stanford Üniversitesi’nde görevli bilim adamı Frederic Luskin ve ekibi, San Francisco kentinde oturan 259 kişi üzerinde bir araştırma yaptı. Denekleri 6 kez 1,5 saatlik oturumlara çağıran bilim adamları, bu oturumlarda katılımcıların affetmeyi öğrenmesini sağladılar. Araştırma çerçevesinde kötü anılarını konuşarak paylaşan denekler, daha sonra kendilerine zarar veren kişileri canlandırarak içlerinden onlarla konuştular.

Kendilerine zarar veren kişileri affeden katılımcıların çoğu, deney sonrasında daha az acı duyduğunu belirterek, stresten kaynaklanan sırt ağrısı, uykusuzluk ve mide ağrısı gibi ruhsal ve fiziksel belirtilerin de önemli ölçüde azaldığını kaydetti. Deneklerin çoğu, gelecekte meydana gelebilecek benzer olaylarda tekrar affetmeye hazır olduklarını da söyledi.

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

allah biliyo yaaa çok affedici bi insanımdırrrr:)))))))

24.03.2011 13:07:23 gülşah kaplan

affetmekmi bazen zorr

evet bazen insanlar affedilmesi mümkün olmayan hatalar yapıyooo

24.03.2011 13:08:02 gülşah kaplan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER