Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

11 YÖNTEMLE ÖFKENİZİ YENMENİZ MÜMKÜN!

ÖFKENİZ SİZİ ELE GEÇİRMEDEN SİZ ÖFKENİZİ ELE GEÇİRİN.

11 yöntemle öfkenizi yenmeniz mümkün!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ömer Yalçın’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Psikolog ve Refleksolog
 
 

Öfke size ve çevrenize zarar veren kötü bir duygudur. Bu 11 yöntemi deneyerek öfkenin hayatınıza zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Öfke kontrolü aslında popülerleşmiş bir isim fakat tam olarak doğru olduğu düşünülemez. Öfke, yönetilmesi gereken bir duygu değildir. Amaç, ego açığının meydana çıkardığı öfke sorununun, değer yargılarımıza sadakat yoluyla azaltılması, bize ve çevremize zararsız hale getirilmesidir.

Yetersizlik, acizlik, kıskançlık, korku, endişe, yalnızlık, itilmişlik ve anlaşılamamak öfkeyi ortaya çıkaran duygulardır. Bu duyguların doyurulması ve farkındalığın sağlanması ile öfke zararsız bir hale dönüşebilir. Amacımız öfkenin yok edilmesi değil, aktarımın bize ve çevremize zarar vermesini engellemektir. Bu amaçla farkındalık kazanmak ve bu kötü huyumuzu ortadan kaldırmak için bu 11 yöntemi deneyebilirsiniz. İşte öneriler...

ÖFKEYİ YENMENİZİ SAĞLAYACAK 11 YÖNTEM

 • Öfkenin bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Bir şekilde kendinizi güvensiz ve değersiz hissediyorsunuz. Bu farkındalık konunun biraz da sizinle ilgili olduğunu farkında olmanızı sağlayacaktır.
 • Öfkeli hissettiğiniz zaman kendinizi değerli hissettirecek bir şey düşünün ya da yapın. Dikkatinizi öfkeye değil bu alana kaydırmanız daha doğru olacaktır.
 • Öfkeliyken yaptığınız değerlendirmelere güvenmeyin. Öfke gerçekçi değerlendirme yapmanızın önüne geçerek sorunun sadece olumsuz yönlerini güçlendirip sorunun büyümesine neden olacaktır. Öfkeliyken bir savunma mekanizması olarak salgıladığımız hormonlar bizi bu düşünceye iterler.
 • Konunun karmaşıklığını görmeye çalışın. Öfke anında bakış açımız daralacak ve çözüm yollarını görme yeteneğimizi azaltacaktır. İçinde bulunduğunuz durumun farkında olmalı ve bakış açınızı daraltmadan olaya çok yönlü bakabilmeyi denemelisiniz.
 • Öfkenin getireceği zararları hatırlayın. Öfke sonrası yaşayabileceğimiz pişmanlık, kendini daha çok değersiz hissetme, sağlık sorunları, moral bozukluğu gibi olumsuz etkilerinin olacağını bilerek bu durumdan uzaklaşmanız gerektiğinin farkına varabilirsiniz. 

Öfke

 • Diğer insanların bakış açılarını anlamaya çalışmalıyız. Öfkeliyken bütün varsayımlarımız konunun en kötü ve negatif yönlerine odaklanacaktır. Kendinize rol model olabilecek birisini belirleyerek ''O bu durumda ne yapardı?'' gibi düşünerek bakış açınızı genişletebilirsiniz. 
 • Öfkenizi haklı çıkartmayın. Bunun yerine o ana odaklanmayı bırakıp uzun vadeli çıkarlarınızı ve kazanımlarınızı düşünme yoluna gideblirsiniz. Anlık öfkenizin bu kazanımlarınıza zarar vereceğini aklınıza getirmeniz durumu daha sakin karşılamanızı sağlayacaktır.
 • Fiziksel ve zihinsel durumunuzun farkında olun. Öfke daha çok yorgun, aç, hasta, şaşkın, endişeli, saplantılı zamanlarımızda ortaya çıkar. İçinde bulunduğunuz durumun sağlıklı düşünmenize engel olduğunun farkında olmak sakinleşmenize destek olacaktır. 
 • Suçlamaya odaklanmak yerine durumu iyileştirmeye ve onarmaya odaklanın. Suçlama olmadan öfkeli kalmak zordur ve durumu düzeltme çabası içerisindeyken de öfkelenmek zordur. Odak noktamızı durumu daha da zorlaştırmaya değil, çözüm yollarına çevirmemiz öfke halinden kurtulmamıza yardımcı olacaktır.
 • Öfkeliyken değer yargılarınızı hatırlayın. Öfke karşımızdakini değersizleştirme davranışıdır ve bu muhtemelen değer yargılarımız ile örtüşmeyecektir. Bunu aklımıza getirmek durumu düzeltmeye yarayacaktır.
 • Öfkenin geçici bir durum olduğunu bilin. Öfkenin içinizdeki problem çözme, merhamet, sevgi iyilik gibi değer ve yeteneklerinizle savaş halinde olduğunun farkında olun.

Klinik Refleksolog ve Psikolog Ömer YALÇIN

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >