Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KARŞILAŞILAN YASAL KOŞULLAR

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılan yasal koşullar
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Begüm Giray’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

14.04.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

Bu işlemi yaptırmak için yetkili merkeze gittiğinizde sizi neler bekliyor?

Tüp bebek tedavisi yaptırmaya karar verdiniz. Peki, bu tedavi sürecinde karşılaşacağınız yasal düzenlemeleri ve sizleri hangi hukuki işlemlerin beklediğini merak ediyor musunuz? Konuyla ilgili Avukat N. Begüm Giray Narin’den değerli görüşlerini aldık.

Suni döllenme, doğal yoldan döllenerek çocuk sahibi olmanın olanaksız olduğu durumlarda, belirli tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olmaya olanak veren bir tıbbi müdahale türüdür. Konu, ülkemizde daha çok ‘tüp bebek’ terimi ile ifade edilse de tüp bebek yöntemi bu döllenme biçiminin sadece bir çeşididir. Konu ile ilgili başvurabilecek kapsamlı bir kanunumuz mevcut olmamakla birlikte, “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği” yürürlüktedir. Bu yönetmelik dahilinde Türkiye’de izin verilen tedavi yöntemlerine ve uygulama şartlarına yer verilmiştir.

Tüp bebek sahibi olma yolunda karşılaşacağınız hukuki düzenlemeler

İngiltere ve Fransa’nın aksine, ülkemizde yalnızca karı-koca arasında tıbben “homolog” adı verilen döllenmeye izin verilir. Anne adayının yumurtası ile kocanın spermi çeşitli yöntemlerle döllenmeye elverişli hale getirilerek, gerektiğinde vücut dışında döllenmesi sağlanır, gamet veya embriyolar anne adayına transfer edilir. Peki, bu işlemi yapmaya yetkili merkeze gittiğinizde sizi neler beklemektedir? 

  1. Öncelikle uygulanacak tedavi yöntemi ile ilgili bilgilendirmelerin yapıldığı onay formu, ilgili merkez tarafından eşinize ve size imzalatılır. Bildiğiniz gibi artık sağlık kuruluşları doğabilecek hukuki anlaşmazlıkların önüne geçmek adına, her bir tıbbi müdahale hakkında hastayı bilgilendirip rızasını yazılı olarak alıyor. Bu formda size uygulanacak tedavinin içeriği, aşamaları, başarı oranı ve riskleri yer alır. 
  2. Bir sonraki adım hasta dosyanızın hazırlanmasıdır. Burada eşlere tanı ve tadavi amaçlı yapılmış işlemlere ilişkin belgeler ile başvuran erkeğin üreme durumunu gösteren bilgiler yer alır. Üreme durumunu gösteren bilgilerden kasıt, spermiyogram (sperm testi) veya bunun negatif olması durumunda testis doku biyopsisi sonucu ve bazal hormon değerleridir. Embriyonun veya gonad dokusunun saklanması, çözme ve imha işlemlerinde de yine yönetmelik ekinde düzenlenmiş formlar size imzalatılmalıdır. 

Türkiye’de ‘taşıyıcı annelik’ ve ‘sperm bankası’ kavramları

İngiltere’de, Belçika’da izin verilen ‘taşıyıcı annelik’ kavramını veya birçok ülkede başvurulan ‘sperm bankası’ uygulamasını mutlaka duymuşsunuzdur, bu işlemlerin ülkemizde yapılması yasal değildir. Peki, yasayı ihlal ederseniz ne olur? Bu noktada hem sizin hem donörün hem de işlemi yapan merkezin Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmeniz ve Türk Ceza Kanunu uyarınca cezalandırılmanız söz konusu olacaktır. Taşıyıcı annelik bakımından, donörün bunu gönüllülükten ziyade bir iş olarak yaptığı ve bu durumun insan onuru ile bağdaşmadığı gerekçesiyle, Türk Ceza Kanunu’nun 90. maddesi gereği suç işlemiş sayılırsınız.

Yayın tarihi: 14.04.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Bade Hanım, "Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği" kapsamında; cinsiyetle ilgili ciddi bir kalıtsal hastalıktan kaçma hali hariç, doğacak çocuğun cinsiyetini belirleme amaçlı gonad ve/veya embriyo seçimi ve transferi yapılması yasaktır. Aksi bir işlem, tüp bebek uygulamasının "tedavi edici" ruhuna da ters düşmektedir.

15.04.2014 12:27:30 begüm giray narin

Kız çocuğum olmasını istiyorum, bunun için tüp bebek tedavisine başvurabilir miyim?

15.04.2014 11:30:36 bade toksöz
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER