Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİGARA İÇMEYENLERE MÜJDE!

Sigara İçmeyenlere Müjde!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.12.2010 - 16:30 | Son Güncelleme:

Dumansız Hava Sahası'nın kapsamı genişliyor.

Sadece Türkiye’de günde 300 kişi, sigara yüzünden ölüyor ve bu duruma "dur" diyebilmek için Sağlık Bakanlığı yeniden harekete geçiyor. Dumansız Hava Sahası kapsamında başlatılan yasakların limitleri biraz daha genişleyecek ve sigara içenlerin sayısını azaltmanın yanında içmeyen vatandaşların da hakları daha fazla korunmuş olacak.

Genişletilen yasağın içeriği ise şöyle: Özellikle alışveriş merkezlerinde çatısı olmayan, yan yüzeyleri açık, fakat etrafında yüksek duvarlar bulunan balkonlar da yasak kapsamına alınacak. Bakanlık, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'da kapalı alanın tanımını değiştirecek.

İlgili kanunda ‘Sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerler’ olarak belirtilen kapalı alan tanımı daha da genişletilecek.

Yapılması planlanan değişiklikle etrafı 1 metre 35 santimetre duvar, cam ya da korkulukla kapalı olan mekanlar da ‘kapalı alan’ tanımına dahil edilecek ve sigara içilmesi yasaklanacak.

Yasakla Bitmeyecek, Denetimler Sıklaşacak

Ülkemizde 17 milyon kişinin sigara içmesine karşın 35 milyon kişinin içmediğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof.Dr. Murat Tuncer, “Buradaki karar mimari olarak bir yerin açık mı kapalı olduğunun kararı değildir. Burada düşünülen şey ‘nerede sigara içilirse başkasına zarar verebilir, nerede içilirse başkasına zararı olur’ düşüncesidir“ diyerek yasağın asıl amacını hatırlatıyor.

Kapalı alanda sigara içilmesini yasaklayan kanunun uygulamasının yerel yönetimlerden alınarak, valilikler ve kaymakamlıklara verilmesini de olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Tuncer, belediyeler tarafından kesilen cezaların yüzde 15- 20'sinin takip edilebilir halde olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Belediyeler halka içiçe, esnaf arkadaşı. Belediyelerde farklı kaygılar var. Böylelikle daha kolay denetim olacak. Daha net olacak. O ilin valisinin görevi olacak. Yapmazsa kanunen suç işlemiş olacak.”

AA

Yayın tarihi: 07.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

içmiyorum ve yanımda içilmesinden çooook rahatsız oluyorum.içenleri anlamaya çalışıyor anlayamıyorum çünkü hem madden hem bedenen bir sürü zarar veren bu zehir sadece alışkanlık adı altında nasıl içiliyor bırakılamıyor.içmedim hiç içmekte istemem herkes sağlığını düşünsün....sigara yasağı artsada minibüscüler çocuk yaşlı demeden araba kullanırken içiyor bu durumdan o zehiri solumaktan nefret ediyorum yasak koyuluyor ama birde uyan olsa:(((((((

08.12.2010 00:07:21 ilknur mandak

Yaşasın. Hatta tamamen yasaklansın. Yasaklara karşı biri olmama rağmen bu yasağın arkasındayım gerçekten. Hem içenler hem de içmeyenler rahat etsin artık.

07.12.2010 17:00:03 Figen Dalyancı
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER