Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MEDİKAL ESTETİK ALANINDA YENİ YASA

Medikal Estetik Alanında Yeni Yasa
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.01.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Güzellik hizmeti artık uzman ellerde ve sağlıklı bir ortamda yapılacak.

Türkiye’de Medikal Estetik alanda birbiri ardına açılan güzellik merkezlerinin denetiminin güçleşmesi yeni bir düzenlemenin yolunu açtı. Türkiye’deki 3000 güzellik merkezinden yaklaşık 200 merkez, Sağlık Bakanlığı onayıyla poliklinik statüsüne geçti.

Sağlık Bakanlığı yaklaşık üç sene önce “Güzellik Merkezi” kavramını ortadan kaldırıldı ve bu uygulamaların hastane, poliklinik veya ilgili branş hekimlerinin özel muayenehanelerinde yapılmasını öngördü. Bunun yanı sıra bu alanda hizmet verse dahi kuruluşların tabelalarında ‘Estetik’ ve ‘ Güzellik’ kelimelerini kullanmalarını da yasakladı. Yasal süreç sonunda 760 güzellik salonundan 278 tanesi poliklinik oldu, kalan güzellik merkezleri güzellik salonlarına dönüştü. 

Yeni yönetmelik kararına göre; cilt bakımı, manikür, pedikür gibi kısmi çalışmalar, güzellik salonu ve kuaförlere bırakıldı; ancak epilasyon da dahil diğer bütün hizmetlerin doktor gözetiminde ve poliklinik ortamında olması şartı getirildi. 

Uzman Doktor Tülay Türksoy Akvardar; “Bu yeni yasa ile birlikte güzellik hizmeti artık uzman ellerde ve sağlıklı bir ortamda yapılacak. Lazer epilasyon, botoks, dolgu, lazerle leke, damar, akne izi tedavisi, kimyasal peeling gibi işlemlerin sadece ilgili branş hekimlerinin muayenehaneleri, poliklinik, tıp merkezi ve hastane gibi sağlık kuruluşlarında uygulanacak olması sevindirici” dedi. 

Yayın tarihi: 25.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

bence de çok iyi olmuş estetik konusun da bazı bölümlerin doktorların gözetiminde yapılması çok iyi olmuşşşş

21.03.2011 13:19:30 gülşah kaplan

3000 güzellik merkezinden sadece 200 ünün sağlık bakanlığı statüsüne uygun olması durumun vahametini gösterir....çok ama çok dikkat etmek lazımm

18.03.2011 12:15:53 hanife şahin
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER