KORUYUCU AİLE OLMANIN ŞARTLARI

KORUYUCU AİLELİK KUTSAL BİR SORUMLULUK. PEKİ, BU SORUMLULUĞUN ŞARTLARI NELER?

Koruyucu Aile Olmanın Şartları
0 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Sağlıklı bir toplum ve mutlu yarınlar için sahip olduğumuz en değerli varlıklarımızdır çocuklar... Ve inanıyoruz ki, en az toprak erozyonu kadar önemli olan insan erozyonunun önüne geçmek ancak ve ancak toplumsal bir paylaşımla mümkün olabilecektir. 

Ülkemizdeki ilk koruyucu aile uygulaması 1949 yılında yapılmıştır. Hizmetin geniş olarak uygulanmasına ise 1952 yılında başlanılmıştır.

Koruyucu Aile Hizmeti: Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakılamayan çocukların, kısa veya uzun süreli olarak bakımlarını üstlenen aile ya da kişilerin yanında, devlet denetiminde yetiştirilmeleri olarak tanımlanmakta ve bu hizmeti veren aile ya da kişilere Koruyucu Aile denilmektedir. 

Koruyucu Ailede Hangi Çocuklara Bakılır? 

Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocuklar; öz ailesi bulunan, öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız ya da erkek, sağlıklı ya da özürlü tek ya da kardeş olup, durumunun koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocuklardır. 

Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocukların koruyucu aileler yanına yerleştirilmeleri için öz ailelerinden muvafakat alınması zorunluluğu yoktur. Bu çocuklar ailelerinden izin alınmaksızın uygun kuruluşlara ya da koruyucu aileler yanına yerleştirilebilmektedir. 

Koruyucu Aile Kaç Çocuk Yetiştirebilir?

Koruyucu aile yanına en fazla 3 çocuk, aynı anda yerleştirilebilir. Ancak, buna karâr verilirken özellikle çocuklarla bire bir ilişki kurulma konusu irdelenir. 

İl Müdürlükleri ile yanına çocuk yerleştirilen koruyucu aile arasında, Kurumun ve koruyucu ailenin yükümlülüklerini içeren bir sözleşme imzalanır. Sözleşmenin Valilikçe onayından sonra çocuk bir tutanakla aileye teslim edilir. 

Kişi ya da Ailelerin Koruyucu Aile Olmasına Nasıl Karar Verilir?

- Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olup, 
- Türkiye’de sürekli ikamet eden, 
- Okur yazar olan, 
- Çocuğa kanunen bakmakla yükümlü öz anne- baba ya da vasi dışındaki herkes koruyucu aile olmak üzere İl Müdürlüklerine başvurulabilmektedir. Eşlerin birlikte başvurmaları gerekmektedir.

Özellikle çocuğun yakın çevresinde olan akrabalar, komşular ya da aile dostları tercih edilmektedir. 

Koruyucu aile olmak isteyen kişi bekar ise yerleştirilecek çocuğa diğer ebeveynin yoksunluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olması konusu değerlendirilmektedir. 

Başvuru sırasında ilgili Sosyal Çalılşmacı tarafından Koruyucu Aile Hizmetinin esasları, işleyişi ve aileye yerleştirilecek çocukların özellikleri hakkında bilgi verilmektedir. 

Üçüncü aşamada, verilen bilgiler ışığında koruyucu aile olmaya kesin karar verilirse, Sosyal Çalışmacı tarafından evde, işyerinde, başvuran ailenin çocuklarıyla vb. bir dizi görüşmeler yapılmaktadır. Bu görüşmelerde amaç ailenin ve çevresinin yerleştirilecek çocuğa her açıdan uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Bu bağlamda, koruyucu aile başvurusu kabul edilenler hakkında çevre ve ekonomik koşulları, yaşları, kişilik özellikleri, evlilik ve sosyal ilişkiler, çocuk yetiştirme konusunda tutum ve davranışları, diğer aile üyelerinin bu konudaki düşünceleri ve çocuk ile koruyucu aile ilişkileri açısından önem taşıyan benzeri hususlar dikkate alınarak yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilere ilişkin sosyal inceleme raporu hazırlanmaktadır. 

Koruyucu Aile Adaylarının Hazırlaması Gereken Belgeler

• Fotoğraf 
• Nüfus cüzdanı örneği 
• Evliler için evlenme cüzdanı örneği 
• İkametgah belgesi 
• İş ve gelir durumunu gösteren onaylı belge ,
• Adli sicil raporu 
• Koruyucu aile olacak kişilerin çocuğun bakımını, psiko-sosyal gelişimini ve eğitimini etkileyecek ya da çocuğa zarar verecek düzeyde fiziksel engeli, ruhsal rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığının olmadığını gösterir rapor (Sosyal Çalışmacı gerekli gördüğü hallerde kişinin sağlığına, süreğen hastalığına veya bağımlılığına ilişkin ayrıntılı rapor da isteyebilir).

Koruyucu Ailelerin Yükümlülükleri Nelerdir?

• Yanına yerleştirilen çocuğun öncelikle fiziksel ve psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gerekli koşulları sağlamak,

• Çocuğun yeteneklerinin ve becerisinin elverdiği ölçüde öncelikle eğitim ve öğretimi ya da iyi bir meslek sahibi edindirilmesi için gerekli çabayı göstermek, 

• Çocuğun varsa öz ailesi ve akrabaları ile uygun görülen şekil ve zamanda görüşmesini sağlamak, 

• Koruyucu aileye ve yerleştirilen çocuklara ilişkin olarak mesleki çalışmaları yürüten sosyal çalışmacıya gerekli koşulları hazırlamak, 
• Adres ve ikametgah değişikliklerini bu değişiklik gerçekleşmeden önce İl Müdürlüğü'ne bildirmek, 

• Görev veya tatil amacı ile çocukla birlikte yurt dışına gidilmek istenmesi durumunda, çocuğun veli ya da vasisinin izni gerektiğinden, yasal işlemlerin tamamlanmasına yetecek süre göz önüne alınarak, en kısa sürede durumu İl Müdürlüğüne bildirmek, 
Koruyucu ailelerin yükümlülükleridir. 

İzleme

Koruyucu aile ve yanına yerleştirilen çocuk, görevli sosyal çalışmacı tarafından vakanın özelliklerine göre belirlenen aralıklarla, düzenli olarak izlenmektedir. Ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik gerekli mesleki çalışmalar yapılmaktadır.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

0 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü son derece dinamik bir günü müjdeliyor sizlere. Yeni insanlar tanıyabilir, yeni başlangıçlar devamı > BOĞA 21 Nisan - 20 Mayıs Gökyüzü bugün hemen her konuda söyleyecek sözlerinizin olduğuna işaret etmekte. İş hayatınızda sürpr devamı > İKİZLER 21 Mayıs - 20 Haziran Bugün işinizle ilgili hırçın tavırlarınız çalışma arkadaşlarınızla problemler yaşamanıza sebep olabi devamı > YENGEÇ 21 Haziran - 22 Temmuz Gökyüzü bugün işinizle ilgili konularda girişimci davranmalı ve hakkınızı her şekilde aramalısınız. devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Huzur kazanç ve güzel gelişmelerin yaşanacağı harika bir gün sizleri karşılamakta. Özel yaşamınızda devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 23 Eylül Gökyüzü bugün doğru yerde doğru zamanda olmanın getireceği şansları en iyi şekilde kullanacak özelli devamı > TERAZİ 24 Eylül - 23 Ekim Gökyüzü eş ya da sevgilinizin size yaşattığı olumsuzlukların izlerini ruhunuz başta olmak üzere tüm devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Gökyüzü şanslı, keyifli ve sağlıklı bir günü müjdelemekte sizlere. Enerjinizin kuvveti tüm çevrenizi devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Gökyüzü bugün sabah saatlerinden itibaren yaşamınızın her alanında gerçekleştireceğiniz olumlu geliş devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Bugün enerjiniz oldukça kuvvetlidir spora başlamak istiyorsanız harekete geçmelisiniz, kısa bir süre devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Bugün kararlı davranışlarınız ve haklarınıza sahip çıkarak hareket etmeniz adeta yaşadığınız zorlukl devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Gökyüzü bugün iş ilişkilerinizde ilk izlenimin bir hayli önem taşıdığına işaret etmekte. Olabildiğin devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK