Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İŞE DÖNMEK BEBEĞİ EMZİRMEYE ENGEL DEĞİL!

İşe Dönmek Bebeği Emzirmeye Engel Değil!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Mucize gerçekleşti. Bebeğinizi kucağınıza aldınız, doğum izniniz bitti ve işe geri döndünüz.

Mucize gerçekleşti. Bebeğinizi kucağınıza aldınız, doğum izniniz bitti ve işe geri döndünüz.

İlk 4- 6 ay arasında anne sütü bebek için tek başına yeterli tek doğal kaynaktır. Amerikan pediatri derneği bebekleri 12 ay boyunca emzirmeyi 2010 hedefleri içine aldı. 1 yaşına gelene kadar bebeğinizi emzirmeniz fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimi açısından en uygun yöntemdir. İşe dönmeniz bebeğinizi emzirmenize engel değildir.

Yasalar Ne Diyor?

Yasalarımız doğumdan sonra işe dönen annelere bebek 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni vermektedir. Sütün devamlılığı için süt üretimin uyarılmasına ihtiyaç vardır. Bu uyarım ya emzirerek veya göğüs pompası ile sağlanabilir. Evde olduğunuz zamanlar içinde bebeğinizi emzirerek bunu sağlarsınız, işyerinde ise göğüs pompası süt tedarikinizi devam ettirmenize yardım eder.

Bebeğinizi sabah işe gitmeden, işten dönünce, geceleri ve hafta sonları mümkün olduğunca sık emzirin. İşyeriniz evinize veya yuvaya yakınsa öğlen tatillerinizde bebeğinizi ziyaret edin. İşyerinizde süt sağmak için uygun şartları oluşturmaya çalışın.

Sütünüzü Nasıl Saklayacaksınız?

Çalışan anne günde 2 ila 4 kez arasında sütünü sağabilir. Bu hem süt uyarımını sağlarken hem de bebeğinizin ertesi gün siz işteyken anne sütüyle beslenmesini sağlayacaktır. Süt 3-4 gün kadar buzdolabında, 2 hafta buzdolabının dondurucu bölümünde, buzdolabında bulunan kapaklı dondurucu bölümünde 3–4 ay, bağımsız dondurucularda sıfır derecenin altında 6–8 ay saklanabilir.

Sağılmış sütü ziyan etmemek için 60-120 ml’lik miktarlarda saklamaya çalışın. Dondurucudan çıkardığınız sütü ılık suda bekleterek çözdürün, mikrodalga veya direkt ısıya maruz bırakarak çözdürmeyin.

Uzun süre saklanma gerekmiyorsa mutlaka buzdolabını tercih edin, dondurucuda bekletmek bağışıklık hücrelerini ve bebeği enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan bileşenlerin bir kısmının kaybına neden olmaktadır. Dondurucuya koyduğunuz sütlerin üzerine tarih atıp, kullanmaya başladığınız sütleri sırayla (ilk sağılandan başlayarak) kullanın. Çözünmüş olan sütü 24 saat içinde kullanın ve tekrar dondurmayın.

Diyetisyen Canan Aksoy

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

bütün iş yerleri bunu kabul etmiyorki

24.03.2011 11:16:55 leyla altun

faydalı bilgiler tesekkürler

20.03.2011 09:58:28 leyla altun