Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİK İZNİNDE TAZMİNAT

Hamilelik İzninde Tazminat
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Doğum sonrası işe geri dönmeme kararı aldınız. Peki, sosyal haklarınızı biliyor musunuz?

Özellikle hamilelik döneminden sonra işe dönmeme durumu hali karşısında işçinin tazminat hakkının bulunup bulunmadığını tespit etmek için hamilelik izni olarak bilinen analık izninin hangi sürelerden ibaret olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesi uyarınca, kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır.

Çoğul gebelik halinde ise doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenmektedir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir.

Bu durumda kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenmektedir. Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilmekte olup bu süreler hekim raporu ile belirtilmelidir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere hamilelik durumunun iş akdinin fesih sebebi olarak düzenlenmemiş olması esastır. Bu meyanda özellikle iş hukukumuzdaki fesih sebeplerini sıralamak ve hamilelik durumunun fesih ile hangi oranda ilişkili olduğunu ortaya koymak gerekmektedir. Fesih, yukarıda belirttiğimiz gibi geçerli ve haklı nedenle fesih olmak üzere iki kısımda düzenlenmiş olup haklı nedenle fesihte tazminat hakkının bulunmaz.

Av. Şafak Herdem

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

bakalım tazminatımızı alabilcez mi?özel sektörde buna imkan varmı

24.03.2011 11:18:47 leyla altun

süt izni özel sektörde biraz zor olabiliyor

20.03.2011 09:50:05 leyla altun

bende özel sektördeyim ve süt iznini kullanan çok arkadaşım var...yeterki haklarını onlara hatırlat..

04.02.2012 22:34:46 ebru fidan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER