Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİK İZNİ VE HAKLARINIZ

Hamilelik İzni ve Haklarınız
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Tüm çalışanların doğum öncesi tedavileri için ücretli izin hakları neler?

Günümüzde birçok kadın evin dışında bir işte çalışır ve çoğu hamileyken de çalışmaya devam eder.Hamile ve çalışan kadınların neleri bilmeleri gerekir ve özel hakları nelerdir?

Temel haklar herkes için geçerlidir, kaç yıldır aynı yerde çalıştığınızın ve çalışma saatlerinizin önemi yoktur. Tüm çalışanların doğum öncesi tedavileri için ücretli izin hakları vardır.

Hamileliğiniz nedeniyle işten atılamaz ve adil olmayan müdahalelerle karşılaşamazsınız. Eğer böyle bir şey olursa tazminat talep edebilirsiniz.

Hamilelik İzni

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 74.maddesi gereğince, kadın personele doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplam Onaltı hafta ücretli izin verilir. SSK doktoru uygun gördüğü takdirde doğuma üç hafta kalıncaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda doğum sonrası kullanılacak sekiz haftalık izin süresine, kullanmadığı beş hafta eklenerek onüç hafta olarak kullanılır. Doğumuna sekiz hafta kalan personel Sağlık Merkezlerimizden alacağı sevk kâğıdı ile Müdürlüğümüze müracaat eder. Uygun tarihli vizite kağıdı ile SSK Hastanesine başvurarak geçici iş göremezlik belgesi alır. Bu belgenin aslı personel tarafından saklanır bir kopyası Müdürlüğümüze diğer kopyası birim yöneticisine verilir. Doğumdan sonra bebeğin doğum raporu, belge asılları ve işyerinizden alınacak vizite kağıdı ile doğum sonrasına ilişkin işlemler tamamlanarak belge asılları işyerinize bırakılır. 1 yaşından küçük bebekler için günde bir buçuk saat süt izni kullanılabilir.Doğum yapanlara istekleri halinde 12 aya kadar aylıksız izin verilir.

Kadın çalışana 16 haftalık doğum izninden sonra çocuğunu emzirmesi için dört ay süre ile günde 3 saat, daha sonraki altı ay süre ile de günde bir buçuk saat süt izni verilecek. Süt izninin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağı kadın çalışanın tercihine bırakılacak.

Altı aylık aylıksız izin hakkından eşleri doğum yapan erkek çalışanlar ile evlat edinmek için geçici bakım sözleşmesi yapan çalışanlar da yararlanabilecek. Bu süre, eşlerin istemi durumunda birbirini izleyen iki dönem halinde kullanılabilecek.

Kadın çalışan veya eşinin istekleri halinde bu izin on iki aya kadar uzatılabilecek. Gebelik, doğum ya da evlat edinme geçici bakım sözleşmesi yapılması durumunda kadın çalışanın, doğum ya da evlat edinme geçici bakım sözleşmesi nedeni ile erkek çalışanın aldığı izinlere bağlı olarak hizmet akitleri feshedilemeyecek.

Yayın tarihi: 17.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

acaba doğum iznini kullanıp döndükten sonra işten çıkartılırsa işçi süt izinlerini tazminata eklenirmi

04.05.2012 21:41:57 şeyda ipek

keşke memur olsaydık özel sektörde burda yazılanların hepsi gerçekleşemiyor malesef

27.05.2011 11:05:43 iclal güneş
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER