EVLİLİK DIŞI DOĞAN ÇOCUĞUN VELAYETİ

EVLİLİK DIŞI DÜNYAYA GELEN BEBEĞİN VELAYETİ VE NÜFUS İŞLEMLERİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER...

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti

Evlilik dışı dünyaya gelen bebeklerin velayeti, nüfus işlemleri ve çocukla baba arasındaki bağ hakkında hukuk ne öngörüyor? Avukat Birgül Sönmez Şimşek, merak edilenleri cevaplıyor…

“Yürürlükte bulunan Türk Medeni Kanunu 321. maddesine göre çocuk, anne ve baba evli ise ailenin evli değilse annesinin (Doğuran kadının) soyadını alır. Çocuk ile anne arasında soy bağı doğumla kurulur. Evlilik dışı doğan çocuk annenin başvurusu ile annenin kütüğüne kaydedilir ve çocuk annenin soyadını alır. Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti anneye ait olur.

Anne, velayeti altında bulunan çocuklarının soyadını değiştirmek için dava açabilir. Ayrıca çocuk, reşit olduktan sonra da babasına karşı kendisi dava açabilir.

Evlilik dışı doğan çocuk ile baba arasında soy bağı, babanın anne ile evlenmesi, babanın çocuğu tanıması veya babalık davası ile kurulur.”

Çocuk Babasının Soyadını Alabilir mi?

“Evlilik dışı doğan çocuğun babasının nüfusuna tescili ve babasının soyadını alması yasal olarak mümkün değilken, Nüfus Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası artık mümkün olabilmektedir. Evlilik dışı doğan çocuk babası tarafından tanındığı takdirde, çocuk babasının nüfus hanesine tescil edilmekte ve çocuk babasının soyadını alabilmektedir.

Evlilik dışı doğan çocuk noterde düzenlenecek tanıma senedi ile babası tarafından tanınmaktadır. Bu işlem yapıldıktan sonra tanıma senedi ile nüfusa gidilir ve çocuk babanın nüfusuna tescil edilir. Baba bizzat nüfusa giderek kayıt sırasında da çocuğu tanıyabilir. Annesinin nüfus kütüğünde annesinin soyadı ile kayıtlı bulunan çocuk bundan sonra babasının soyadı ile babanın nüfusuna taşınır.”

Çocuk Doğmadan Boşanılırsa?

“Bir çocuk anne ve babanın boşanmasının kesinleştiği tarihten itibaren 300 gün içinde doğarsa çocuk annenin boşandığı kocanın nüfusuna kaydedilir, baba olarak eski eş kayıtlarda görünür. Bu sıkıntıyı yaşamamak için, kadının boşanma davasının kesinleştiği tarihten sonra aile mahkemesine başvurup iddet müddetinin kaldırılmasını talep etmesi yararınadır. Bu durumda mahkeme kadını hastaneye göndererek gebelik durumunun bulunup bulunmadığını tespit eder. Kadın gebe değilse, bundan sonra gebe kalsa dahi eski eşinin nüfusuna kaydedilmez.

1587 sayılı Nüfus kanunu göre Türk vatandaşları Türkiye’de yaşıyorsa doğumdan itibaren 30 gün, yurtdışında yaşıyorlarsa doğumdan itibaren 60 gün içerisinde doğumu bildirmek zorundadır. Yurtdışında başvuru konsolosluğa, yurt içinde nüfus müdürlüğüne yapılmaktadır. Süresinde başvuru yapılmaz ise idari para cezası verilmektedir.

Evlilik dışı çocuk nüfusa kaydedilirken annenin nüfus cüzdanı aslı, hastane doğum belgesi bulunmalıdır. Baba çocuğu noter senedi ile tanımışsa tanıma senedinin aslı da hazır olmalıdır. Tanıma senedi yapılmamış ancak baba çocuğunu tanımak istiyorsa nüfus kaydı sırasında kendisinin de nüfus cüzdanı ile bizzat hazır bulunması gerekmektedir.”

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI

Sunu cok merak ediyorum, yurt disindaki sperm bankalari sayesinde anne olanlar, cocugu nasil nufusa kaydettiriyor, nufus kagidinin baba kisminda ne yaziyor.

11.04.2013 aynur bas

slm benim evlilik disi bir cocugum oldu beraber oldugum kisinin esi alman ondan ayri kadin cocuk alman esinin üzerinde cocun kafasini karisdiriyo üzerime vermiyo ben yanina gitdigim zaman coca bana baba deditdiriyo ben olmayinca ayri oldugu esine baba dedidiriyo ne yapabilirim

30.09.2012 cengiz demir
20 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Bugün uzun zamandır görüşemediğiniz dostlarınızla karşılaşabilir, birlikte keyifli vakit geçirebilir devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Bugün popülariteniz yükseliyor. Özel yaşamınız da ise bekar Boğa’lar biraz çevrenize özen göstermeli devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Gökyüzü bugün aşk hayatınızda dikkatli olmanız gerektiğine işaret etmekte. Karşı cinsin yoğun ilgisi devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Bugün işinizi ilgilendiren konularda sizin dışınızda yaşanan gecikmeler, iptaller işinize olan adapt devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Bugün işinizle ilgili konularda ani kararlar vermemeli alışkanlıklarınızı zor da olsa değiştirmelisi devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül Ruhsal tekamülünüzün fazlasıyla yoğun olduğu bir gündesiniz. Kendinizi yeniden keşfedecek ve dünyayı devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Gökyüzü bugün yakın çevreniz ve iş hayatınız da dahil olmak üzere iletişim kurmakta zorlandığınız ki devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Bugün kişisel gelişiminize önem vererek iç dünyanızdaki sizi keşfedebilirsiniz. Bu daha önce fark ed devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Bugün iş ve özel yaşamınızda seçimlerinizi çok iyi yapmalısınız. Aynı anda birden fazla işle ilgilen devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Bugün iş hayatınızda her şeyi ben bilirim edasıyla hareket ederseniz, maddi manevi zararlı sonuçlarl devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Kendinize acımak ve mutsuzluğa teslim olmak yerine üzerinizdeki olumsuz enerjiden bir an evvel silki devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Gökyüzü bugün sizleri birlikte çalıştığınız insanlar ve yakın çevreniz tarafından alışkınlıklarınız devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM