EVLİLİK DIŞI DOĞAN ÇOCUĞUN VELAYETİ

EVLİLİK DIŞI DÜNYAYA GELEN BEBEĞİN VELAYETİ VE NÜFUS İŞLEMLERİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER...

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti
40 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Evlilik dışı dünyaya gelen bebeklerin velayeti, nüfus işlemleri ve çocukla baba arasındaki bağ hakkında hukuk ne öngörüyor? Avukat Birgül Sönmez Şimşek, merak edilenleri cevaplıyor…

“Yürürlükte bulunan Türk Medeni Kanunu 321. maddesine göre çocuk, anne ve baba evli ise ailenin evli değilse annesinin (Doğuran kadının) soyadını alır. Çocuk ile anne arasında soy bağı doğumla kurulur. Evlilik dışı doğan çocuk annenin başvurusu ile annenin kütüğüne kaydedilir ve çocuk annenin soyadını alır. Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti anneye ait olur.

Anne, velayeti altında bulunan çocuklarının soyadını değiştirmek için dava açabilir. Ayrıca çocuk, reşit olduktan sonra da babasına karşı kendisi dava açabilir.

Evlilik dışı doğan çocuk ile baba arasında soy bağı, babanın anne ile evlenmesi, babanın çocuğu tanıması veya babalık davası ile kurulur.”

Çocuk Babasının Soyadını Alabilir mi?

“Evlilik dışı doğan çocuğun babasının nüfusuna tescili ve babasının soyadını alması yasal olarak mümkün değilken, Nüfus Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası artık mümkün olabilmektedir. Evlilik dışı doğan çocuk babası tarafından tanındığı takdirde, çocuk babasının nüfus hanesine tescil edilmekte ve çocuk babasının soyadını alabilmektedir.

Evlilik dışı doğan çocuk noterde düzenlenecek tanıma senedi ile babası tarafından tanınmaktadır. Bu işlem yapıldıktan sonra tanıma senedi ile nüfusa gidilir ve çocuk babanın nüfusuna tescil edilir. Baba bizzat nüfusa giderek kayıt sırasında da çocuğu tanıyabilir. Annesinin nüfus kütüğünde annesinin soyadı ile kayıtlı bulunan çocuk bundan sonra babasının soyadı ile babanın nüfusuna taşınır.”

Çocuk Doğmadan Boşanılırsa?

“Bir çocuk anne ve babanın boşanmasının kesinleştiği tarihten itibaren 300 gün içinde doğarsa çocuk annenin boşandığı kocanın nüfusuna kaydedilir, baba olarak eski eş kayıtlarda görünür. Bu sıkıntıyı yaşamamak için, kadının boşanma davasının kesinleştiği tarihten sonra aile mahkemesine başvurup iddet müddetinin kaldırılmasını talep etmesi yararınadır. Bu durumda mahkeme kadını hastaneye göndererek gebelik durumunun bulunup bulunmadığını tespit eder. Kadın gebe değilse, bundan sonra gebe kalsa dahi eski eşinin nüfusuna kaydedilmez.

1587 sayılı Nüfus kanunu göre Türk vatandaşları Türkiye’de yaşıyorsa doğumdan itibaren 30 gün, yurtdışında yaşıyorlarsa doğumdan itibaren 60 gün içerisinde doğumu bildirmek zorundadır. Yurtdışında başvuru konsolosluğa, yurt içinde nüfus müdürlüğüne yapılmaktadır. Süresinde başvuru yapılmaz ise idari para cezası verilmektedir.

Evlilik dışı çocuk nüfusa kaydedilirken annenin nüfus cüzdanı aslı, hastane doğum belgesi bulunmalıdır. Baba çocuğu noter senedi ile tanımışsa tanıma senedinin aslı da hazır olmalıdır. Tanıma senedi yapılmamış ancak baba çocuğunu tanımak istiyorsa nüfus kaydı sırasında kendisinin de nüfus cüzdanı ile bizzat hazır bulunması gerekmektedir.”

40 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI

Sunu cok merak ediyorum, yurt disindaki sperm bankalari sayesinde anne olanlar, cocugu nasil nufusa kaydettiriyor, nufus kagidinin baba kisminda ne yaziyor.

11.04.2013 aynur bas

slm benim evlilik disi bir cocugum oldu beraber oldugum kisinin esi alman ondan ayri kadin cocuk alman esinin üzerinde cocun kafasini karisdiriyo üzerime vermiyo ben yanina gitdigim zaman coca bana baba deditdiriyo ben olmayinca ayri oldugu esine baba dedidiriyo ne yapabilirim

30.09.2012 cengiz demir
20 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü bugün sağlık sektöründe çalışan Koç'ların yüzünü güldürecek etkilere işaret etmekte. Finansa devamı > BOĞA 21 Nisan - 20 Mayıs Bugün kendinizle barışacak; fiziksel, ruhsal olarak kendinizi rahatlatacak aktivitelere yöneleceksin devamı > İKİZLER 21 Mayıs - 20 Haziran Bugün duygusal davranarak geçmişle ilgili konularda fevri çıkışlar içinde olmamalı, gerginliklere or devamı > YENGEÇ 21 Haziran - 22 Temmuz Gökyüzü finansal konularda ayaklarınızın yere sağlam basması gerektiğine işaret etmekte. Bugün harca devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Bugün sözlerin doğru yansıması size yeni fırsatları beraberinde getirebilir. Duygusal ve finansal ko devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 23 Eylül Gökyüzü bugün ailevi konularda gerginliklerin sona ermesi ile manevi ağırlıklarınızdan kurtulacağını devamı > TERAZİ 24 Eylül - 23 Ekim Gökyüzü bugün ön yargılı yaklaşımlar ve başkalarının doğruları ile, sizinle alakası olmayan kişi ve devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Gökyüzü her şeyden sıkılıp uzaklaşma eğilimi içinde olacağınız bir güne işaret etmekte. Bu duygu yan devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Gökyüzü iş ve özel yaşamınızda dengeleri sağlamakta zorlanacağına işaret etmekte. Zamansızlıktan şik devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Bugün maddi konularda akrabalarınızdan kaynaklı beklenmedik sorunlar yaşayabilirsiniz. Bugün yapabil devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Bugün işinizle ilgili anlaşmalarda sıkıntılar yaşamamak için dikkatli davranmalı, ayrıntılara önem v devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Gökyüzü bugün isteklerinizi oldurtmak için çabalarınızın karşılığını alacağınızı müjdeliyor sizlere. devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK