Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BOŞANMA DAVASI NASIL KESİNLEŞİR?

Boşanma davası nasıl kesinleşir?
10 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Begüm Giray’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

13.05.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Bu sürecin ilerleyiş biçimini Avukat Begüm Giray Narin aşamalarıyla anlatıyor.

Evlilik birliğinin nihai neticesine kavuşturulmasına sebep olan davalar ‘boşanma davası’ olarak adlandırılır. Peki, bu tür davalar nasıl açılır, ne zaman ve nasıl kesinleşir? Avukat Begüm Giray Narin’den konunun detaylarını aldık.

Türk Medeni Kanunu’na göre; aldatılmak, terk edilmek, evlilik birliğinin sarsılması gibi olaylar boşanma sebebi sayılıyor. Bu gibi sebeplere dayanarak dava açacaksanız ve eşinizle boşanma şartlarına dair anlaşma şansınız yoksa “çekişmeli boşanma” söz konusu olacaktır. Ancak evlilik sürenizin bir yılı aşmış olması ve eşinizle bir protokol imzalamak suretiyle boşanma şartlarını belirlemeniz halinde “anlaşmalı boşanma” gerçekleşecektir. Her iki halde de başvuracağınız mahkeme siz ya da eşinizin ikamet yeri veya davadan önce son altı aydır birlikte oturduğunuz yerin aile mahkemesidir. Başvurunuzu inceleyen mahkeme, dava dilekçenizin bir örneği ile tensip zaptını eşinize tebliğ eder.

İlk olarak ön inceleme duruşması yapılır, hakim anlaşıp anlaşamayacağınızı sorar, anlaşmak istememeniz halinde mahkeme tahkikat (soruşturma) aşamasına geçer. Bu aşamada tüm deliller değerlendirilir, tanıklar dinlenir. Şayet davanız anlaşmalı boşanma şeklinde görülüyorsa, hakim sizi ve eşinizi bizzat görmek ve protokolde belirlediğiniz şartlara uyacağınıza kanaat getirmek ister. Bu noktada başkaca bir delile ya da tanığa lüzum yoktur. Çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanması, anlaşmalı boşanma davalarına kıyasen çok daha uzun sürmektedir. Hukuken boşanmış sayılmanız için hakimin boşandığınıza dair verdiği karar yeterli değildir. İlgili gerekçeli karar taraflara tebliğ edilecek ve 15 gün içinde karar temyiz edilmezse, yani itiraz edilip üst mahkemeye başvurulmazsa, karar kesinleşmiş sayılacaktır.
 

Yayın tarihi: 13.05.2014
10 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.