Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BOŞANDIKTAN SONRA TEKRAR NE ZAMAN EVLENİLEBİLİR?

Boşandıktan sonra tekrar ne zaman evlenilebilir?
51 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Begüm Giray’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

25.04.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Bekleme süresi ile ilgili detayları Avukat Begüm Giray Narin’den aldık.

Boşanma kararı kesinleştikten sonra boşanan erkek hemen evlenebilir ancak medeni kanunumuzda kadınlar için bir bekleme süresi söz konusudur, bu süreye “iddet müddeti” adı verilir. Peki, boşandıktan sonra yeniden evlenmek isteyen kadının başka bir evlilik yapması için ne kadar beklemesi gerekir, hangi durumlarda bu süre ortadan kalkar? Merak edilen tüm bu soruların yanıtını Avukat Begüm Giray Narin’den aldık.

Medeni kanunumuzun “evlenme engelleri” başlığı altında düzenlenen 132. maddesi, boşanan kadının tekrar evlenebilmesinin şartlarını düzenlemiştir. İlgili madde uyarınca, boşanma kararı kesinleştikten sonra kadının tekrar evlenebilmesi için 300 günlük “bekleme süresi” öngörülmüştür. Bu süre, soy bağı karışıklığının engellenmesi amaçlanarak ve ortalama hamilelik süresi dikkate alınarak belirlenmiştir. Boşanma gerçekleşse bile 300 günlük süre içerisinde doğan çocuk, boşanan eşin soy bağından olacak ve onun soyadını taşıyacaktır. Bunun aksini iddia eden tarafın “soy bağının düzeltilmesi davası” açması gerekir. 

Hangi durumlarda bekleme süresi ortadan kalkar? 

132. maddede yer verilen süreyi beklemeksizin tekrar evlenmeye de imkan tanınmıştır. Şöyle ki; kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbirileriyle evlenmek istemeleri halinde süre ortadan kalkar. Burada dikkat edilecek nokta, gebelik bulunmadığının ispatlanmasında mahkeme kararı gerektiğidir. Kadın, bulunduğu yerin aile mahkemesine başvuru yapmalı ve bekleme süresinin kaldırılmasını talep etmelidir. Hakim, kadının devlet hastanesinde muayene edilerek hamile olup olmadığına dair rapor alınmasına karar verir. Bu karar olmaksızın alınan raporların hiçbir geçerliliği yoktur. Kadının gebe olmadığını belirten doktor raporu mahkemeye sunulur ve hakim talep doğrultusunda süreyi kaldırır.

Kadının hamile olması halinde ise boşandığı eşi haricinde bir erkekle evlenmesi mümkün değildir. Söz konusu bekleme süresi doğumla birlikte kendiliğinden sona erecektir.

Yayın tarihi: 25.04.2014
51 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.