Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ALDATILAN EŞ NE YAPMALI, ALDATMA NASIL İSPATLANMALI?

Aldatılan eş ne yapmalı, aldatma nasıl ispatlanmalı?
25 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Begüm Giray’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

19.06.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Eşi tarafından aldatılan kadının yapması gerekenleri Av. Begüm Giray Narin anlattı.

Eşi tarafından aldatılan kadın zina sebebiyle boşanma davası açabilir mi? Dava açıldığında hangi delillere ihtiyaç duyulur? Konuyla ilgili merak edilenleri Avukat Begüm Giray Narin anlattı, bu durumla karşılaşan kadınlara yapmaları gerekenleri açıkladı.

Ülkemizde uygulanan hukuk sisteminde aldatma eyleminin var olduğundan söz edebilmek için gözle görülür, elle tutulur delillere gereksinim duyulur. Şayet aldatıldıysanız ve bunu ispatlamak istiyorsanız, mahkemeye, hukuka uygun olarak elde edilmiş deliller sunmak durumundasınızdır.

Aldatılma durumunda mahkemeye sunulabilecek deliller

Eşin başkasından hamile kalması, karşı cinsle yaşadığı cinsel ilişkiden kaynaklanan kalıtımsal ya da tedavisinin zor olduğu bir cinsel hastalığa yakalanması, kendi el yazısı ile sevgilisine yazdığı aşk mektupları, kendi günlüğünde yazdığı duygusal içerikli anıları, cep telefonu yazışmaları, internet ortamında yapılan yazışmalar, karşı cinsle otelde aynı odada kaldığını gösteren otel kaydı ya da faturası, otel kamera kayıtları, çeşitli mekanlarda çekilen fiziki temaslarını belgeleyen fotoğraf ve video kayıtları gibi veriler, tanık anlatımları aldatıldığınıza dair kuvvetli verilerdir. Ancak söz konusu ispat araçlarının hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması büyük önem taşır. Zira eşinizin bulunduğu ortama ses kayıt cihazı koyarak ses kaydı elde etmeniz, cep telefonuna veya özel kullanımında olan bilgisayarına casus program yükletmeniz, telefonuna dinleme cihazı takmanız, mail şifresini kırarak delil elde etmeye çalışmanız hukuka aykırılık nedeni olmakla birlikte suçtur.

Aldatılan kadının tazminat hakkı

Zina sebebiyle açacağınız boşanma davasında aldatıldığınızı ispat etmeniz, manevi tazminat talebinizin mahkemece değerlendirilmesini de etkileyecektir. Eşinizin kusuru nedeniyle yaşadığınız üzüntü, keder, küçük düşme hali, hükmedilecek manevi tazminat miktarını belirler. Aldatılmanız sizi hayli yıpratan ve manevi zarara uğratan bir durumdur ve daha yüksek miktarda manevi tazminat almanızı gerektirir.

Aldatılma davasını ne zaman açmanız gerekir?

Aldatıldığınızı öğrenmenizden başlayarak 6 ay içinde boşanma davası açmanız gerekir. Ayrıca her halde aldatma eyleminin üzerinden 5 yıl geçmesi durumunda dava hakkınız düşer. Şayet eşinizi affettiğinizi beyan etmiş veya aldatıldığınızı öğrenmenize rağmen onu affettiğiniz izlenimi uyandıracak şekilde evliliğinizi sürdürmüşseniz dava açma hakkınız sona ermiş sayılır.

Yayın tarihi: 19.06.2014
25 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.