Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AĞIZ KOKUSU BOŞANMA SEBEBİ

Ağız Kokusu Boşanma Sebebi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.03.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Ağız kokusunu önlemenin yolları neler?

Soğan, sarımsak gibi koku yapan besinleri tüketmemek, tek başına ağız kokusuna engel olmuyor. Ciddiye alınması gereken ağız kokusu konusunda merak edilenleri Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor.

Birçok kişi ağız kokusu yüzünden konuşmaktan ve iletişimden kaçar. Hatta evli kişilerde boşanmalara bile neden olabilir. Eğer çalışıyorsa mesleği açısından da tehlike oluşturabilir. Özellikle tiyatrocu, satış temsilcisi gibi yakın temas halinde çalışan kişilerin iş yaşamını zora sokar.

Bu nedenle ağız kokusunun ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Diş Hekimi Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, kokunun basitçe diş taşlarından kaynaklanabileceği gibi, ağızdaki eski dolgu ve kron-köprülerin bozulmuş diş eti ilişkilerinden oluşabileceğini de vurguladı.

Ağız Kokusunun Görünmeyen Nedenleri

Dişlerden kaynaklanan kötü kokuların tedavisi diğer sebeplere göre daha kısa sürede sonuç verdiğini söyleyen Kışlaoğlu, şöyle devam ediyor:

“Ağız kokusu bazen ağız temizliğine yeterli önemin verilmemesi, ağız iltihapları, ileri dişeti hastalıkları veya diş çürükleri, bazen de ağız kuruluğu gibi sebeplerin bir ya da birkaçından kaynaklanıyor olabilir.

Ağız hijyenine yeterli önemin verilmemesinden kaynaklanan ağız kokusunu gidermek için diş taşları temizleniyor ve kişiye ağız bakımı için neler yapması gerektiği uygulamalı olarak anlatılıyor. Eğer ağız kokusu ağız enfeksiyonlarından ileri geliyorsa enfeksiyonlar tedavi ediliyor, tedavi sırasında gömük ve sorunlu dişler varsa çekim yapılıyor. Ağız kuruluğundan ileri gelen kötü ağız kokusu da hastaya tükürük salgısını artıracak yöntemlerle önleniyor.

Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları

- Ağız içi bakterilerle savaşan bir baharat olduğu için tarçın kullanın.

- Kötü kokuya sebep olan ağız kuruluğunu engellemek için daha fazla su için, diş çürüklerine sebep olacağından şeker tüketiminizi azaltın.

- Yiyeceklerle tükürük salgısının iyice karışması ve ağızda yemek parçası kalma olasılığının azalması için lokmaları iyi çiğneyin.

- Diş fırçasının çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebileceği için diş ipi kullanın.

- Ağız kokusunu önlemek için doğal kaynaklardan da yararlanılabilir. Nane bunlardan en önemlisi. Naneli sakızlar, şekerler kullanabilirsiniz.

- Öğün aralarında taze meyve yiyin.

- Uzun süre aç kalmayın.

- Ağız kuruluğuna neden olduğundan ve diş eti hastalıklarına da zemin hazırlayarak ağız kokusu oluşturacağından sigara içmeyin.
 

Yayın tarihi: 22.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (18)

eşler bu konuda birbirine açık olmalı bence..eğer karşı taraf rahatsız oluyorsa..bunu uygun bir şekilde dile getirmeli...uzaklaşmak kaçmak..tiksinmek..işte böle sonuçlara yani boşanmaya neden olabilir..konuşmak ve çözüm aramak en iyi çözüm...

23.03.2011 10:24:49 sevgi şeker

ÖNEMLİ BİR KONU GÜZEL AÇIKLAMALARDA YAPMIŞLAR İNSAN KÖTÜ KOKAN BİR EŞLE KONUŞAMAZ BİLE BIRAKIN GERİSİNİ O YÜZDEN SÖYLENMELİ BENCE EŞLERDE KİŞİLERDE KENDİLERİNE BİRAZ DİKKAT ETMELİ.

23.03.2011 09:52:00 NESLİHAN ALAK
18 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER