Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

16 YAŞINDAN ÖNCE EVLENMEK YASAK!

16 Yaşından Önce Evlenmek Yasak!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.01.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

Yargıtay, erken yaşta evlilikler ile ilgili yeni bir karar aldı.

Yargıtay, mahkemelerin, erken yaşta evlilikler ile ilgili davalarda Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddelerine uyması gerektiğini hükmetti.

Alınan karar, bir annenin henüz 16 yaşını doldurmamış kızının evlenmesine izin verilmesi istemiyle açtığı dava ile şekillendi. Evlenmesine izin verilmesi istenilen 16 yaşındaki genç bir kızın dava ve hüküm tarihinde 16 yaşını doldurmadığı vurgulanan kararda, “Mahkemece, yasal şartın oluşmaması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken Medeni Kanunun 124/2. maddesi hükmüne aykırı olarak evlenmeye izin verilmesi usul ve yasaya aykırıdır” denildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 124/2. maddesi uyarınca “Ancak, hakimin olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş olan erkek ve kadının evlenmesine izin verebileceğine, olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasinin dinlenmesi gerektiğine” dikkat çekti.

A.A

Yayın tarihi: 05.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.