Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

RAMAZANDA HAVA NASIL OLACAK?

Ramazanda hava nasıl olacak?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.05.2016 - 12:24 | Son Güncelleme:

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, gelecek haftadan itibaren tüm dünyada sıcaklıklarda önemli artış beklediklerini belirtti ve ramazanda hava durumunun nasıl olacağını açıkladı.

Türkiye'de de yaz aylarını 90 gün sayarsak, bunun 60 günü çok sıcak geçecek. Afrika sıcakları ülkemizi kavuracak. Ramazan ayının aşırı sıcak geçmesini bekliyoruz. Sıcaklık rekorları kırılabilir.

RAMAZANDA SICAKLIK REKORU KIRILABİLİR

Dünyadaki sıcaklık artışında en önemli etkenin sera gazlarının atmosferdeki miktarının artmasıdır. Bu yaz sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. 2016 yılı sadece Türkiye'de değil tüm dünyada çok sıcak geçiyor. El Nino'nun etkisi çok fazla. Artık küresel ısınma da var. Bunlar bir araya geldi mi böyle bir durum yaşanıyor. Türkiye'de de yaz aylarını 90 gün sayarsak, bunun 60 günü çok sıcak geçecek. Afrika sıcakları ülkemizi kavuracak. Bu ayların içerisine ramazan ayı da denk geliyor. Ramazan ayının aşırı sıcak geçmesini bekliyoruz. Sıcaklık rekorları kırılabilir.

Sıcak hava

Afrika sıcaklarına karşı vatandaşların da pek fazla yapabileceği bir şey yok. Sağlık sorunu olan kişilerin çok sıcak havalarda dışarı çıkmamalı ve serin alanlarda zaman geçirmeli. Afrika sıcaklıklarının sadece Türkiye'de değil, Avrupa ve Rusya'da da etkili olacak.

Son günlerde bazı bölgelerde dolu etkili olacak. Hava sıcaklıklarının bir anda düşmesiyle dolu ve iri yağışlar oluşmakta, bu da ekinlere zarar vermektedir.

Hafta sonu hava sıcaklıkları birkaç derece azalacak ve mevsim normallerine düşecek. Birkaç gün içinde Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeyinde sağanak etkili olacak. Vatandaşlarımız sele karşı dikkatli ve tedbirli olmalı.

AA

Yayın tarihi: 18.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.