Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

"PERŞEMBE ANNELERİ" SEÇKİN KİTABEVLERİNDE YERİNİ ALDI

"Perşembe Anneleri" seçkin kitabevlerinde yerini aldı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.07.2016 - 00:47 | Son Güncelleme:

7 yıldır annelik üzerine çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazan, anne olduktan sonra bir blog açarak yazılarına devam eden Aylin Çalışkan'ın ilk eseri "Perşembe Anneleri" seçkin kitabevlerinde yerini aldı.

Hürriyet Gazetesi'nin internet sitesinde yazdığı köşe yazıları, hazırladığı şahsi bloğu, yaptığı röportajları ve Türkiye’nin hemen her yerinde verdiği seminerleri ile ebeveynlerin yaşam koçu ilan ettikleri değerli eğitimci AYLİN ÇALIŞKAN, “Perşembe Anneleri” adlı eserinde, Özel gereksinimli 15 çocuk annesi ile yaptığı söyleşiler ve deneyimli annelerin birikimlerinden faydalanarak çocuk yetiştirmek konusunda önemli bilgiler veriyor. Ebeveynlik mücadelesinde dik durabilmek ve umudunu yitirmeden yol alabilmek adına yazılmış referans bir yol haritası.

TÜM EBEVEYNLERE YOL HARİTASI OLACAK ZENGİN BİR İÇERİĞE SAHİP

Perşembe Anneleri, 15 farklı ve özel gereksinimli çocuk annesiyle yapılan samimi söyleşiden oluşuyor. Her bir röportaj kendi başına ele alındığında bambaşka bir eser konusu olacak kadar derin, her bir annenin evladı ve diğer çocuklar için verdiği mücadele ayakta alkışlanacak kadar onurlu ve değerli. En önemlisi de tüm ebeveynlere yol haritası olacak zengin bir içeriğe sahip.

Bu dünyaya tertemiz ancak farklı niteliklerle gelen çocuklarımızın hem fizyolojik ihtiyaçlarına hem de özel eğitim anlamında gereksinimlerine değinen yazar, bir anlamda röportajlarını diğer özel gereksinimli çocukların ailelerine ışık tutacak sorularla yönlendiriyor ve can alıcı tespitlere ulaşılmasını sağlıyor.

Aylin Çalışkan’ın kaleme aldığı, Cenevre Fikir Sanat Yayınları tarafından basılan Perşembe Anneleri, özel gereksinimli çocuklarının doğru bir tedavi ve eğitim almasına özen gösteren tüm anne-babalara rehberlik edecek, nitelikli ve muhakkak okuması gereken bir eser.

BU KİTAP NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

Çünkü bu kitap, çocuklarının farklı geliştiğinin ayırdında olmayan ebeveyn ya da yakınları için dikkat uyandıran bir kitap.

Erken tanı koyulabilmesi, farklılıkların erken gözlemlenebilmesi için örnek vakalarla algı yaratması, gelişimi farklı seyreden çocuk ebeveynlerinin yalnız olmadıklarını görerek psikolojik olarak rahatlaması, diğer özel çocuk aileleri ile bir araya geldiklerinde ne büyük başarılara imza atılabileceğini gösterdiği için motivasyon uyandırıcı ve STK gücünü hissettirerek sosyalleşmeye yönlendirici bir kitap.

Kendilerini ve çocuklarını hayatın merkezi sanıp, en küçük bir sorunda boşluğa düşen sağlıklı çocuk ebeveynlerine de ayrı bir motivasyon kaynağı.

AYLİN ÇALIŞKAN NAM-I DİĞER AYLİN ANNE KİMDİR?

Aylin Çalışkan / Aylin Anne Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümünden mezun oldu.

Devlet Planlama Teşkilatı başta olmak üzere pek çok kurumda insan kaynakları alanında çalıştı.

Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümünden Zihinsel Engelliler Öğretmenliği eğitimini aldı. Son 12 yıl zihinsel engelli, özel eğitim gereksinimi olan ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklarla çalıştı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki görevini yanı sıra MEB personeline “Öğrenmeyi Öğrenme” ve “Özel Eğitim Anlayışı Geliştirme” eğitimleri verdi.

2006 yılında Eğitim Bilimleri Derneği’ni kurdu. Çeşitli STK'larda gönüllü olarak çalıştı.

Sabah-Kitap' ta çocuk kitapları editörlüğünü yaptı.

2009 yılında anne oldu. Bir büyük aşkın anne yanı olduğu için kendini mutlu olarak tanımlıyor.

Bilgi ve deneyimlerini anne ve ailelerle paylaşmak için 2010 yılında aylinanne.com blogunu açtı. 2013 Şubat ayından bu yana Hürriyet Gazetesi' nin internet sitesinde anne-çocuk üzerine yazıyor.

2014' ten itibaren Psikolojik Danışmanlık görevi yürüten Aylin Çalışkan ailelere, özellikle anneler çeşitli konularda seminerler veriyor.
 

Yayın tarihi: 28.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.