Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMSTER BESLEMEYİ DÜŞÜNÜR MÜSÜNÜZ?

Hamster Beslemeyi Düşünür müsünüz?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.03.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Bakımı kolay ve eğlenceli...

Hamsterlar, bağırıp çağırıp komşularınızı rahatsız etmedikleri, fazla yemek seçmedikleri gibi sadece sizin şirin, akıllı, sevimli, küçük dostunuz olurlar. Üstelik onları yıkamanız, dolaştırmanız ya da tuvalet eğitimi vermeniz de gerekmez.

Hamster her yönüyle uygun bir pet hayvanı. Bakımı, beslenmesi ve barınması çok fazla özen gösterilmesi gerekmeyen konulardan. Özellikle küçük çocukların çok sevdiği hayvanlar onlar. Arka ayaklarının üzerinde durup, ön ayaklarını el gibi kullanarak yiyeceklerini tutup yemeleri ve ilginç akrobatik hareketleriyle sahiplerine eğlenceli vakitler geçirtirler. Çocukların ellerine alıp oynamasına, sıkıştırmasına tahammül ederler. Çok dayanıklı hayvanlar olan hamsterları beslemeden önce mutlaka bilmeniz gerekenleri Veteriner Hekim Bülent Sızı anlatıyor:

Yeni Şeyler Öğrenmek İsterler

Sevimli ve elde tutulması çok kolay bir çöl kemirgenidir. Nadiren ısırır. Çok meraklıdır ve her şeyi keşfetmek ister. Oyun oynamayı ve saklanmayı çok sever. Mahremiyet duygusu çok gelişmiş olduğundan kendini insanlardan ve diğer hayvanlardan gizler. Titiz ve temiz bir hayvandır. Evininde temiz olmasını ister. Tuvaletini evinin en uzak noktasına hatta dışarı yapabilir.

Birlikte Yaşayamazlar

Yalnız kalmayı sever, hemcinsleriyle anlaşamaz, zaman içerisinden sonuçları ağır olan kavgalar yapar bu yüzden tek beslenmelidir. Çok derin uyurlar. Alıştırılarak uyandırılmazlarsa çok agresifleşebilirler. Gün ışığı ya da parlak ışık aşırı gürültü sevmezler. Gündüz uyuyan gece aktif olan hayvanlardır.

Sahibini Tanır

Sahiplenme duyguları çok gelişmiştir. Yuvasını ve eşyalarını paylaşmazlar. Görme yetenekleri iyi değildir. Fakat olağanüstü bir koku ve işitme yeteneği vardır. Ortalama ömürleri 3 yıldır. Çok dayanıklıdırlar ve özel bir bakım istemezler. Kazmayı ve uzun mesafe koşmayı çok severler. Eşya ve aksesuarları alırken bunlar düşünülerek alınmalıdır.

Dikkatli Davranın

Kafesin uygun bir yerini yem deposu olarak kullanırlar. Yemleri yanaklarında taşıyıp ön patileriyle boşaltırlar. Beslenmeleri için özel yemler mevcuttur. Bunun dışında: tuzsuz çekirdek, arpa, buğday, pirinç, patates, sebzeler (az miktarda; bezelye, ıspanak, brokoli, havuç, marul) meyveler (özellikle yaban mersini, muz, çilek, elma, armut, şeftali, kavun, karpuz),hayvansal proteinler(yumurta sarısı, yağsız peynir, balık) verilebilir. Verilmemesi gerekenler: turunçgiller, ananas, kivi, domates, soğan, sarımsak, patlıcan, acı biber, vişne elma gibi meyve çekirdekleri, şeker, çikolata, yağlı, tuzlu, baharatlı yiyecekler, çiğ balık ve tavuk verilmemelidir.

Hamsterlar Hakkında

• Geceleri aktif olan hamsterlar, gündüzleri uyuma ve dinlenme zamanları olduğu için rahatsız edilmemelidirler.

• Alışkanlıklarına bağlı olurlar.

• Koku alma duyuları gelişmiş olduğundan sahiplerinin kokusunu bilirler.

• İşitme duyuları iyi ve hassastır, yüksek sesli mekanlardan hoşlanmazlar.

• Görme duyuları zayıf olduğundan onlara aniden yaklaşmamak ve ani hareketler yapmamak gerekir. Akis halde bunu bir saldırı olarak algılayabilir.

• Doğada da yuvalarını toprağı kazarak oluşturdukları için kazmayı çok severler.

• Uzun mesafeleri yorulmadan ve severek koşarlar.

• Tek başına yaşamayı severler ve diğer hamsterlarla anlaşmazlar.

• Suriye hamsterleri, Cüce Rus hamsterları, Kış Beyazı Cüce Rus hamsterları, Roborovski hamsterları, Çin hamsterları gibi türleri vardır.

• Ortalama ömürleri 2 yıldır. Ancak 3 yıl yaşayanlar da görülmüştür.

• Boyları 10-20 cm arasında, ağırlıkları 200 gr civarındadır.

• Avrupa'da ve Asya'nın batısındaki tarım alanlarında ya da bozkırlarda, toprağın altında kazdıkları karmaşık yuvalarda yaşarlar.

Hazırlayan: Funda Çamözü 

Yayın tarihi: 23.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (20)

ben fareden çok korkarım ama çocuklar ısrar edince bi tane aldım inanın şimdi elime bile alıyorum çok sevimliler sitresinize çok iyi geliyo almanızı tavsiye ederim en ucuz en sevimli evcil hayvanı zıpırım benim

28.08.2011 01:18:21 tayfun karagöz

ben hiç o tarz hayvan sevmem. beslememde zaten.

25.03.2011 12:35:55 fani(fatma ormanlı)

annemde öyle diyordu ama aldık güzel oldu

01.04.2011 19:45:34 ahmet durusoy
20 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER