ELEKTRONİK İMZA NASIL ALINIR?

ELEKTRONİK İMZA NEDİR, NASIL ALINIR?

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Günlük hayatta sıkça kullanılmaya başlanan elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarıyor.5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

Elektronik İmzanın Uygulama Alanları Nerelerdir?

Elektronik imza,  bankalar ve  finans kurumları, sigorta şirketleri, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve bilgi güvenliği gereksinimi olan organizasyonlar diğer büyük şirketler elektronik imza uygulamalarını kullanırlar.

Kamusal Alandaki Uygulamalar

Her türlü başvurular (ÖSS, KPSS, LES, pasaport vb)

Kurumlararası iletişim (Emniyet Müdürlükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri vb)

Sosyal güvenlik uygulamaları

Sağlık uygulamaları (Sağlık personeli - hastaneler - eczaneler)

Vergi ödemeleri

Elektronik oy verme işlemleri

Ticari Alandaki Uygulamalar

İnternet bankacılığı 

e-Sözleşmeler

e-Sipariş

www.turkiye.gov.tr

MOBİL İMZA NASIL ALINIR?

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Ağırlıklarınızdan hafiflemiş olduğunuzu hissedeceğiniz keyifli bir gün karşılamakta sizleri. Maddi o devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Gökyüzü bugün işinizle ilgili ayrıntılara önem vermeniz için uyarıyor sizleri. Su uyur düşman uyumaz devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Bugün işinizle ilgili beklemediğiniz olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Gökyüzünden ruhunuza yansıy devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Bugün olumlu enerjiniz iş hayatınızda sizin düşüncelerinizin üzerinde güzel ve maddi olarak kazançlı devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Bugün sabah saatlerinde yaşanacak gerginliklere karşı tahammüllü davranmalısınız. Bu tavrınız işiniz devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül Bugün başkalarından gelecek yardıma ihtiyaç duysanız da, tüm görüşmeleri kararları kendiniz yapmaya devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Bugün aşırı heyecan ve strese bağlı sağlık problemlerine karşı dikkatli olmanız gereken bir gündesin devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Fiziksel çekiciliğinizin çok yüksek olduğu bir gündesiniz. Sözleriniz susar gözleriniz konuşur adeta devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Bugün kendinizi hangi alanda ifade edip ön plana çıkarmak istiyorsanız o yönde ilerlemeli ve görüşme devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Gökyüzü bugün işinizle ilgili hiçbir konuyu atlamadan zamanı doğru değerlendirerek yapmanız gerekenl devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Gökyüzü bugün iş hayatınızda birlikte çalıştığınız insanların görevlerini yeterince yerine getirmeme devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Bugün hem iş hem özel yaşamınızda ayrıntılarda gizlenmiş konuları bir cımbızla çekip çıkarmayı başar devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM