Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DİJİTALDE ACEMİ DİYETİSYENİN MOBİL UYGULAMASI

TÜRKİYENİN İLK VE TEK DİYETİSYEN MOBİL UYGULAMASI DİLARA KOÇAK'TAN!

Dijitalde acemi diyetisyenin mobil uygulaması
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Dilara Koçak 22 yıldır beslenme, sağlık, ve diyet sektörünün önde gelen isimlerinden ancak “sosyal medya ve dijital dünyada acemiyim” diyor.

Türkiye’nin ilk ve tek diyetisyen uygulamasını hazırlamaktaki amacınının ise bilgi kirliliğine karşılık bireylere doğru bilgiyi doğru kaynaktan ulaştırmak olduğunun altını çiziyor

30 Mart Çarşamba Günü, Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın mobil uygulamasının tanıtımı Nişantaşı Grey’de yapıldı. Asst. Prof. Erkan Saka, Cem Kıvırcık, Yiğit Kalafatoğlu, Pelin Özkan gibi dijital ve teknoloji dünyasından değerli isimlerin de bulunduğu ve uygulamanın tanıtıldığı bu lansmanda Dilara Koçak, konuklarına “İyi Yaşam” sırlarından ve geliştirdiği mobil uygulamasının hayatımıza getireceği kolaylıklardan ve yeniliklerden bahsetti. Uygulama App store ve Google play üzerinden ücretsiz indirilebiliyor.

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle beslenme alışkanlıklarımızın da değiştiğinden bahseden Koçak “Son 2 saatte sosyal medyada gördüğünüz bir fotoğraf öğünde seçeceğiniz yemeği etkileyebiliyor, internet kullanıcıları yemek seçimleri yaparken yemek bloggerlarını ve yemek tarifi paylaşan sosyal medya hesaplarını kullanıyor, çocuklar artık tarifleri annelerinden veya yemek kitaplarından değil youtube üzerinden öğreniyor, bireyler her 3 ana öğünden ikisini bilgisayar veya telefon başında tüketiyor “ dedi.

Dilara Koçak: Mobil uygulamamı özellikle Y ve Z kuşağının doğru bilgiye ulaşması için hayata geçirdim

‘’Ne yazık ki internet ve sosyal medyada uzman olmayanların verdiği bilgiler, insan sağlığını tehdit eden diyetler ve zayıflama vadeden ama hiçbir özelliği bulunmayan ürünler satılmakta. Zamanının büyük çoğunluğunu internette ve cep telefonları başında geçiren genç bireylerin bu yanlış bilgilerle kafası karışıyor. Ben geliştirdiğim bu uygulamayla genç bireylerin ve tüm insanların doğru bilgiye doğru kaynaktan ulaşmasını amaçladım. Uygulamamız şu an çok yeni ama versiyon geliştirme çalışmalarına başladığımızı da söylemeliyim. Çünkü yaklaşık 3-4 ay içinde ve sadece kendi kanallarımız ile yaptığımız duyuruda 70.734 indirme ve 58.978 aktif kullanıcı olması beni çok heyecanlandırdı.

ara

Asst. Prof. Erkan Saka: Online ve offline kaynaşması bana heyecan veriyor.

“Masa başında kullanılabilen uygulamaların yerine hayatın içinde olan uygulamalar artık daha gündemde. Offline ve online hayatın giderek kaynaşması ve arasındaki uçurumun kapanması şüphesiz ki giderek gelişen teknolojinin günlük hayatımızda bilinçli olarak uyguladığımız hareketleri yönlendirir konuma gelmiştir. Dilara Koçak mobil uygulaması da gönderdiği günlük mesajlar, tarifler ve ölçümler ile hayatın akışını yakalayan bir uygulama olmuş. Dilara Koçak mobil uygulaması online ve offline hayatın iç içe geçtiği sağlık alanında yapılan uygulamaların içinde Türkiye’deki ilk ve tek diyetisyen uygulaması olarak çok değerli” diyen Saka; sektörde doğru bilgiye rahatça ulaşılabilen bu tür uygulamalara daha çok ihtiyaç olduğundan bahsetti.

Dilara Koçak uygulama için “İyi Yaşam”ın herkesin hakkı olduğunu söylerek; uygulama sayesinde bazal metabolizma hızını, günlük almanız gereken kalori miktarı gibi ölçümlerini anında yapabilecek, ayrıca “Dilara’nın Mutfağı” bölümünden sağlıklı ve lezzetli yemek tariflerine ulaşılabilecek, kitaplarımın online satışı veya Türk mutfağındaki tüm lezzetlerin kalorilerine ulaşılabilecek 20 dakika ütü yapmak veya bisiklete binmek kaç kalori yakmanıza sebep oluyor öğrenebileceksiniz” diyor.

Her gün sağlık ve diyet tüyoları ekranınızda!

Uygulamanın bir diğer özelliği ise her gün sağlık ve diyet tüyoları içeren mesajların anında telefon ekranınıza düşmesi ve Dilara Koçak’ın sosyal medya hesaplarında paylaştığı faydalı bilgilerin ve blog yazılarının tek bir uygulama üzerinden görüntülenebilmesi.Türkiye’nin ilk ve tek diyetisyen mobil uygulaması ile Dilara Koçak kliniğine gelen danışanları için ise özel şifreli bir bölüm daha oluşturdu “Danışan Girişi” bölümünde danışanlarına özel olarak yazılan diyetler, yapılan tüm ölçümler ve tarifler ile yemek albümü yer alıyor. Koçak bireylerin yedikleri yemeklerin fotoğraflarını çekmeleri ile oluşan bu diyet albümü sayesinde online bir “İyi Yaşam Günlüğü/Albüm” oluştuğuna da dikkat çekiyor.

Uygulama bu özelliği ile çevre dostu Dilara Koçak klinikte artık kağıt yerine online sisteme geçilmesi vesilesiyle üyesi bulunduğu Kagider ‘e (Kadın Girişimciler Derneği) doğa dostu “yeşil iş/yeşil yaşam” sertifikasını almak için de başvuru yapmış.

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >