BİLİM ADAMLARI “SERSERİ BİR GEZEGEN” KEŞFETTİ

BULUNAN BU GEZEGENİN 50-120 YAŞ ARALIĞINDA OLDUĞU BELİRTİLDİ.

Bilim adamları “serseri bir gezegen” keşfetti
0 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Bilim adamları, 100 ışık yılı uzakta herhangi bir yıldızın yörüngesinde yer almadan kainatı başıboş gezinen "serseri bir gezegen" keşfetti.

"Astronomy and Astrophysics" dergisinde yayımlanan araştırmada, "CFBDSIR2149-0403" adı verilen gezegenin 50-120 yaş aralığında olduğu belirtildi.

Nadir görülen serseri gezegenlerin bazıları yıldız olarak doğuyor ancak ışık vermesine neden olan nükleer füzyonu başlatacak kütleye ulaşamıyor. Bazıları ise bir yıldızın yörüngesinde gezegen olarak ortaya çıkıyor ancak daha sonra henüz keşfedilemeyen bir nedenle yıldızın yörüngesinden çıkıyor.

Samanyolu yakınlarındaki tek evsiz gezegen

Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Kurumu'na (ESO) ait Şili'deki VLT teleskopu ve Hawaii'nin Mauna Kea bölgesinde Kanada ile Fransa'ya ait teleskobu kullanarak yüz milyonlarca yıldız ve gezegeni inceleyen bilim adamları, Dünya'nın içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi yakınlarında sadece tek bir tane evsiz gezegen tespit edebildiklerini söyledi.

Araştırmayı yürüten Montreal Üniversitesi'nden Etienne Artigau, serseri gezegenin aynı zamanda doğduğuna inanılan ve aynı bileşenlerden oluşan 30 yıldızla birlikte hareket ettiğini söyledi.

Artigau, çevresindeki gök cisimlerine bakarak serseri yıldızın 50-120 yıl önce yıldız olarak doğmuş, ancak yıldız olmak için yeterli kütleye ulaşamamış bir gök cismi olduğunu söyledi.

Jüpiter'in kütlesinden 4-7 kat büyük bir kütleye sahip serseri gezegenin yüzeyindeki sıcaklığın 400 derece olduğu sanılıyor.

A.A

0 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü hukuksal konularda yaşanabilecek problemlere dikkat çekmekte. Özellikle evli Koç'lar, eşiniz devamı > BOĞA 21 Nisan - 20 Mayıs Gökyüzü bugün hiç kimsenin sinirlerinizi bozmasına izin vermemeniz için uyarıyor sizleri. Sinirlenir devamı > İKİZLER 21 Mayıs - 20 Haziran Gökyüzü bugün ruhunuzda huzur ve sakinliğin hakim olduğu keyifli bir günü müjdelemekte. Bu tavrınız devamı > YENGEÇ 21 Haziran - 22 Temmuz Gökyüzü oldukça zinde, huzurlu, fiziksel olarak da çekiciliğinizin dorukta olduğu güzel enerjilerle devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Gökyüzü kendinizi geliştirmeniz için her türlü olanakla karşılaşacağınıza işaret etmekte. Cesur olma devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 23 Eylül Gökyüzü şans çemberinin ortasına alıyor sizleri adeta. Özellikle iş hayatınızda yaşanacak ani gelişm devamı > TERAZİ 24 Eylül - 23 Ekim Özel yaşamınızda birden fazla duyguyu yaşayabileceğiniz bir gündesiniz, aynı anda yoğun duyguların k devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Gökyüzü bugün oldukça neşeli ve enerjik bir ruh halinde olacağınıza işaret etmekte. Kendinize olan g devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Kendinize güveniniz ve fiziksel enerjiniz her geçen gün daha da artıyor. Başlamak istediğiniz her ne devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Özel yaşamınızda eş ya da sevgilinizin size olan sevgisinin gitgide artması ilişkinizde güven ve say devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Gökyüzü bugün duygularınızda aklınız arasındaki uyumun getireceği şanslara işaret etmekte. Sürekli e devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Gökyüzü girişimleriniz konusunda aceleci davranmamanız için uyarıyor sizleri. Var olanı tamamlamadan devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK