Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZIN OLUŞAN AYAKKABI KOKULARI NASIL ÖNLENİR?

Yazın oluşan ayakkabı kokuları nasıl önlenir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sertaç Sever’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı
 
 

04.07.2016 - 10:00 | Son Güncelleme:

Ayakların mümkün olduğunca sık yıkanması gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Sertaç Sever, yazın oluşan ayakkabı kokularını önlemenin yollarını anlattı…

Ayağımız cildimizde bulunan mantar ile bakterilerin artması ve bunların ürettiği uçucu maddeler nedeniyle kokar. Bu süreç herkeste farklı oluşur.

AYAK KOKUSU NEDEN OLUŞUR?                                

Kişinin cilt yapısı ve terleme yoğunluğu örneğin kokunun yoğunluğunu etkiler. Diğer önemli faktörler de ayağın uzun süre kapalı kalması, kullanılan çoraplardaki sentetiğin fazla olmasıdır. Günümüz iş hayatında sentetik çoraplar ve uzun süren çalışma saatlerinde ayakta kalan ayakkabılar bu şikayeti daha da arttırmaktadır.

ayakkabı

NASIL ÖNLEMLER ALABİLİRİZ?

Öncelikle ayakların sık yıkanması ve sonrasında iyice kurulanması önemlidir. Nemli kalmış ayak koku ve mantar oluşturmaya adaydır. Ayrıca kullandığımız çorapların olabildiğince sentetikten fakir ve pamuktan zengin olması tercih edilir. Pamuklu çoraplar teri ve nemi emerek ciltte birikmesini engeller. Ayakların pudralanması da diğer bir önlemdir şimdi eczanelerde daha pratik kullanım sunan sprey pudralar da mevcut olup özellikle ayak parmak arası ve tabanların çorap giyilmeden önce pudralanması koku oluşumunu azaltmaktadır.

Ayakkabıların türü de koku oluşması da önemlidir. Özellikle spor ayakkabılarda sentetik oranı yüksek olduğu için çok nem ve terleme yaparlar bunun için daha çok keten tarzı ayakkabılar ve mümkünse yarı açık sandalet tarzı ayakkabılar tercih edilebilir. Yine sprey şeklinde antiseptik özellikli koku giderici ayakkabı spreyleri kullanılabilir.

ÖNLEMLERE KARŞI YOĞUN KOKU DURUMLARINDA NE YAPMALI?

İnsanları bizden kaçıracak şekilde koku bu önlemlere rağmen devam ediyorsa altta yatan yoğun bir mantar veya bakteri enfeksiyonu bulunmaktadır. Bu nedenle bir dermatoloji uzmanına başvurmanız ve ilaç tedavisi almanız en doğrusu ve sonuç vereni olacaktır.

Dr. Sertaç Sever
Dermatoloji Uzmanı

Yayın tarihi: 04.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.