Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YAŞINI ELE VERMEK İSTEMEYENLERE EL ESTETİĞİ!

YILLARIN ETKİSİNİ EN ÇOK BELLİ EDEN UZUVLARIMIZ ELLER ARTIK YAŞIMIZI GİZLEYEBİLİYOR.

Yaşını ele vermek istemeyenlere el estetiği!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Yılların etkisini en çok belli eden uzuvlarımız eller artık yaşımızı gizleyebiliyor. El gençleştirme işlemlerini Prof. Dr. Akın Yücel anlatıyor.

Yaşlanmanın izlerini yüzümüzden silmek için her türlü çabayı göstermemize rağmen, ellerimizi genellikle ihmal ediyoruz. Oysa eller, yüz ve boyun gibi yaşlanmanın izlerini en çok belli eden bölgeler. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, zaman içerisinde ellerimizde oluşan değişimleri, bunlara neden olan faktörleri ve çözüm yollarını bizlerle paylaştı.

YAŞLANMANIN NEDENİ HEM İÇERİDEN HEM DIŞARIDAN

Yaşla birlikte tüm vücutta cilt altı dokusunda kayıp oluyor. Cilt incelip gevşiyor, kuruyor, parlaklığını yitiriyor. Bunu hızlandıran en önemli faktör güneşten gelen ultraviyole ışınları… Bu nedenle el sırtları, boyun, yüz ve dekolte bölgesi cilt yaşlanmasının en belirgin olduğu yerler. Ayrıca sigara, uykusuzluk, kilo kaybı gibi nedenler de bu süreci hızlandırıyor.

ELLERDEKİ YAŞLANMA BELİRTİLERİ

Yaşla ve dış etkenlerle birlikte el sırtındaki cilt bollaşıyor, gevşeyip inceliyor. Damarlar ve kirişler belirginleşiyor. Cilt kuruyup buruşuyor ve parşömen kağıdı görünümü kazanıyor. Buna güneş lekeleri de eklenince tipik yaşlı el görünümü ortaya çıkıyor. Cilt, direncini yitirdiği için kolayca yırtılıp yaralanabiliyor. Ayrıca, el sırtındaki lekelenmeler zamanla deri kanserine dönüşebildiklerinden dikkatle takip edilmesi gereken bir sorun.

EL GENÇLEŞTİRME İŞLEMLERİ

 • El gençleştirme işlemlerinin büyük bölümünü muayene ortamında, anestezik kremler yardımı ile yapmak mümkün. Amaç eksilen cilt altı dokusunu yerine koyarak dolgun bir görünüm kazandırmak ve bozulan cilt kalitesini düzeltmek.
 • Hacimlendirici hyaluronik asit (HA) dolguları ile ellerdeki iskeletleşmiş görünüm giderilebiliyor. El sırtları, gençlerde olduğu gibi dolgunlaştırılıyor.
 • Cildi kalınlaştırmak, nemlendirmek, elastikiyetini ve parlaklığını geri kazandırmak için saf hyaluronik asit ve somon DNA’sı enjeksiyonları dönüşümlü olarak yapılıyor.
 • Kişinin kendi kanından ve hücrelerinden hazırlanan PRP ve fibrocell uygulamaları da cildin kollajen miktarını artırmaya yönelik, son derece etkili yöntemler.
 • Lekelenmeleri mikro-abrazyon, kimyasal soyma ve laser gibi yöntemlerle azaltmak mümkün. Tüm bu işlemlerin belli aralıklarla tekrarlanması durumunda, ellerde yaşlanmayı durdurmak mümkün.
 • Tüm bu işlemler, muayenehane ortamında, lokal anestezik kremlerle 20-30 dakika içerisinde yapılabiliyor.
 • İşlem sonrası bir iyileşme süreci gerekmiyor. Aynı gün çalışmak mümkün. Oluşabilecek ufak morluk ve şişlikler birkaç gün içerisinde düzeliyor.
 • Bir diğer seçenek de yağ enjeksiyonları. Kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu belli işlemlerden geçirilerek el sırtına veriliyor. Böylece doku kaybı onarılırken, yağ dokusunun içerisinde bulunan kök hücreler dokuların kendini onarmasını ve yenilemesini sağlıyor.

ALINACAK ÖNLEMLER

Henüz yaşlanma başlamadan düzenli olarak nemlendirici ve güneş koruyucuları kullanmak, güneşe olabildiğince az maruz kalmak, sigara içmemek ve bol sıvı tüketmek bu sorunların oluşumunu geciktirebilir. Orta yaşlardan sonra belli aralıklarla koruyucu amaçlı olarak hacimlendirme ve nemlendirme işlemlerinin yapılması da önerilir. İşlemlerden sonra da nemlendiriciler ve güneş kremleri ile elleri koruma altında tutmak gerekir. 

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >