Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAĞLARDAN KURTULMANIN EN KESTİRME YOLU

Yağlardan kurtulmanın en kestirme yolu
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Alpaslan Topçu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr.
 
 

16.05.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Bu yeni yöntem kısa sürede günlük hayata dönmeyi sağlıyor.

Kilolarından şikayet edenlere ve bölgesel fazlalıklardan kurtulmak isteyenlere etkili bir yöntem olan ‘lazer liposuction’ uygulaması hakkında Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Alpaslan Topçu, önemli bilgiler verdi.

En son kabul gören liposuction yöntemi olmakla birlikte, 2006 yılında FDA onayı almasıyla, yaygınlığı artmıştır. Lazer enerjisi kullanılarak yağ hücrelerini daha yoğun parçalar ve diğer liposuction yöntemlerine göre üstünlükleri vardır.

Boy/kitle oranı ideale yakın, lokalize yağ fazlalıkları olan hastalar için kullanılmaktadır. Lokal anestezi ve sedasyon altında operasyon yapılabilir. Uygulama, mutlaka hastane koşullarında yapılmalıdır.

Bu yöntemin avantajları nelerdir?

 • Cilt sıkılaştırma fonksiyonu ile diğer yöntemlerde oluşabilecek dalgalanma, sarkma gibi vücut şekil bozukluklarında azalma,
 • Erken dönemde günlük hayata dönebilme,
 • Bu teknikte genel anestezinin şart olmaması,
 • Morluk, şişlik ve ağrının diğer liposuction yöntemlerine göre daha az olmasıdır.

Lazer liposuction yöntemi kalça, bel, baldır, bacak ve yüz bölgelerine uygulanabilmektedir. Diğer bir anlamda, selülit ve lokal yağlanmaların görüldüğü her bölgede uygulama imkanı vardır. Sistemin verdiği imkanlar ile noktasal (küçük başlıklı) başlıklar kullanılabildiği gibi, geniş alanlı başlıklar da kullanılmaktadır.

Liposuction vücut konturlarını düzeltebilir, kişinin kendine güvenini arttırabilir fakat asla tümüyle ideal bir vücut yaratamaz. Lazer liposuction teknik uygulaması için ideal hastalar; normal vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip fakat belli vücut bölgelerinde aşırı yağ kitleleri olan hastalardır. Yaş çok önemli olmamakla birlikte, yaşlanma ile deri elastikiyeti azalmakta ve liposuction uygulama endikasyonu azalmaktadır. Lazer liposuction ile deride yapılan sıkılaştırma uygulaması sonrası toparlanma daha erken ve daha fazla olmaktadır.

Yine, son dönemde lazer liposuctionın fazla miktarda yağ alınması gereken hastalarda, klasik liposuction yönteminden sonra cilt sıkılaştırma özelliğinden faydalanılarak, tamamlayıcı bir yöntem olabileceği tartışılmaktadır. Sonuçta, lazer liposuction yöntemiyle, doğru hastada ve doğru ellerde kullanılırsa çok yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. 

Yayın tarihi: 16.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.