Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TIRNAK SARARMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tırnak sararması nasıl tedavi edilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Emine Özge Ayabakan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

24.05.2016 - 09:36 | Son Güncelleme:

Tırnak sağlığı için öncelikle tırnakları korumak gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, tırnak sararması tedavisini anlattı…

Tırnaklar sağlığımızın şahitleridir. Estetiğimizi bir parçası olduğu gibi birçok hastalığında işareti olabilir. El ve ayak tırnaklarında değişikliklere bakılarak çeşitli hastalıkların tanısı konulabilir. Tırnak renk ve yapısal sorunları, mutlaka dermatoloji doktorları tarafınca değerlendirilerek; uygun görülen tetkikler yapılarak tedavisi düzenlenir.

TIRNAK SARARMASI NEDİR?

Tırnaklarda büyümenin durmasının ilk işareti tırnaklardaki sararmadır. Tırnaklar, dış ya da iç etkenlerle, zarara uğradığında büyüme yavaşlar, en üst katmanında sararma meydana gelir.

tırnak

Tırnak sağlığı için öncelikle onları korumak gerekir. Aşırı soğuk, sıcak, sigara, deterjanlar ve kimyasallar deri ve tırnak köklerimize zarar verir, zayıf düşürür. Tırnakların geçici ya da sürekli yıpranmalarına, sararmalarına yol açar. Bu etkenlerden uzak durmak, elleri sürekli nemlendirmek en geçerli çözüm olacaktır. Özellikle tırnak cilası, oje ve aseton ne olursa olsun zararlıdır. Onları kullanmayı özel günlere saklamak, boyanın uzun süre tırnağımızda durmamasına özen göstererek sararmaya engel olabiliriz.

TIRNAK NEDEN SARARIR?

Birçok hastalıkta el ve ayak tırnaklarında sararma, şekil değişikliği ortaya çıkabilir, tiroid, şeker hastalığı ve sürekli ilaç kullanan kişilerde keratin yaşlanması daha hızlı olduğundan, tırnakların sararması sorunu daha sık görülür.

Tırnaklarımızda çinko, C ve D vitamini gibi mineral ve vitamin eksikliklerinde tırnak sararması ile birlikte cildimizde de hassasiyet ve kuruluk gibi sorunlar yaşarız. Dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirme yapılarak gerekli kan laboratuvar incelemesi gerekir. Beslenme düzeni sararmaları engellemek için çok önemlidir.

 tırnak 

TIRNAK SARARMASI HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ?

Tırnaklarda sarı renk değişikliği bacaklarda şişlik, lenf ödem ve bunlara eşlik eden kronik akciğer hastalıklarının işareti olabilir. Sarı tırnak sendromu dediğimiz bu durumda tırnak büyümesi durur. Bu durum da tırnağın kalınlaşmasına ve sararmasına neden olur.

Tırnakların sarı renkli olmasının en sık karşılaşılan nedeni mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon ilerleyip kötüleştikçe; tırnak kalınlaşır ve ufalanır. Cildiye doktorlarına başvurarak mantara sebep olan dolaşım bozukluğu, aşırı terleme gibi sorunlar çözümlenmelidir. Mantar enfeksiyonu şekil bozukluğu ve tırnak batması gibi sorunlar oluşmadan gerekli tedaviler erken dönemde başlanması önerilir.

   tırnak   

GÜZEL TIRNAKLARA SAHİP OLMAK İÇİN PRATİK KÜR TARİFİ:

Limon suyu, aynısefa çiçeği ilave edilmiş ılık zeytinyağı, okaliptüs yaprakları ile bekletilmiş badem yağı ve demlenmiş lavanta, öküzgözü yaprağı ve çiçeği ile hazırlanmış elma sirkeli suda el banyosu sararmış tırnaklara iyi gelir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan

Yayın tarihi: 24.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.