Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SİVİLCEYİ TETİKLEYEN NEDENLER

Sivilceyi Tetikleyen Nedenler
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.01.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

Sivilce oluşumuna karşı ne tip önlemler alınmalı?

Cildin nemlenmesi ve korunması için gerekli olan yağ bezleri, bazen gereğinden fazla çalışıp sivilcelere neden olabiliyor. Derinin normal yapısının bozulup bölgesel tıkaçlar oluşturması ve cildin kalınlaşmasının da sivilcelere neden olduğunu söyleyen Dermatolog Dr. Ayşe Özboya, bu durumun nedenlerini ve gerekli olan tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Her Yaşta Sivilce Oluşabilir

Genellikle 13-20 yaş aralığında, yağ bezlerinin aşırı çalışması ile oluşan akne problemi, çok değişik nedenlerle, her yaşta ve her cilt tipinde görülebilir. Özellikle cildiniz karma ise, bu tür sorunlarla daha sık karşılaşırsınız.

Yağlı ve karma cilt tiplerinde, sivilce oluşumu daha sıktır ancak yanlış nemlendiriciler ve porları tıkayan kremler, kuru cilt tiplerinde dahi sivilce oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kozmetik seçimini dikkatli yapmanız gerekir.

Beslenme

Bazen hastalar, birçok gıdayı sevmelerine rağmen tüketemediklerinden şikayet ederler. Aslında kanıtlanmış bir gıda reaksiyonu yoktur. Belirli gıdaların yenmesinin, akneyi artırdığı, yapılan araştırmalarda kanıtlanamamıştır. Bazı hastaların ise, besinlere duyarlılıkları olabilir. Yani kişisel hassasiyetlerle karşılaşılabilir; kimileri çikolatadan, kimileri çekirdekten etkileniyor olabilir ancak bu kişisel bir etkileşimdir.

Sivilce Tedavisi 

Sivilce, oldukça inatçı ve uzun süreli bir hastalıktır. Bu nedenle, kısa sürede mucizeler beklemeniz yanlış olur. Doktorunuzun talimatlarını yerine getirmeniz, sizin de doktorunuz tarafından izlenmeniz ve iş birliği gerekir ki, sonuca ulaşabilin. Bu tedavinin ilk olumlu sonuçlarının birinci aydan sonra başlayabileceğini ve gerekirse tedavinin değişikliklerle devam edebileceğini doktorunuz en baştan söylemelidir.

Sivilcelerden Kurtulmak için

• Kozmetik ürünlerden uzak durun ki tedaviyi bozmayın.

• Güzellik salonlarında yapılan işlemlerden etki bulmaya çalışmayın.

• Bu konuda kesin ve net olarak doktorunuzun uyarılarına özen gösterin.

• Gereksiz cilt bakımları yaptırmayın.

• Cildinizle oynamayın, bilinmedik ürünler sürmeyin.

Medikal tedavide hastalığın evresi çok önemlidir; bazen birkaç siyah nokta, bazen ise, şiddetli deri altı şişliklerle seyreder. Eğer hastalık, hafif bir olgu ise bölgesel temizleme jelleri ve hafif soyucu kremler yeterli olabilir. Daha yoğun bir durum söz konusuysa, ağızdan antibiyotik ve özel kremler verilebilir. Tüm hastalara farklı bir yaklaşım ve farklı bir karma yapmak gerekir.

Herkesin cilt tipi farklı ve ilaçlara tepkisi de değişiktir. Unutmayın, size iyi gelen bir tedavi, başkasına iyi gelmeyebilir. En şiddetli durumlarda ise ağızdan alınan A vitamini türevleri son derece etkili çözümler sağlar. Bu tip tedavilerde dikkatli olmanız ve ilacın yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir. Akne tedavisi 5-6 ay civarında sürer ve sonuç gerçekten yüz güldürücüdür.

Yayın tarihi: 25.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (11)

benim yuzumde genellikle stresten çıkıyo yaaa ama stersi de önleyemiyosun ki çogu zamannnn

21.03.2011 13:24:56 gülşah kaplan

kesinlikle her yaş tipinde sivilce çıkabilir benim yuzumde de genellikle sitresten çıkıyo ama sonra geçiyo çok şükürrr

21.03.2011 13:21:18 güişah kaplan
11 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER