Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SİLİKON TEMİZE ÇIKTI

Silikon Temize Çıktı
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
06.03.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Silikonun kanserojen olmadığı açıklandı.

Göğüs büyütme ameliyatları Türkiye'de de en çok tercih edilen estetik müdahaleler arasında yer alıyor. Peki, bu yoğun ilginin nedeni nedir? Meme protezi olarak kullanılan silikonun kanserojen olmadığını söyleyen Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Sönmez konu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Her sene Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin düzenli olarak yayımladığı estetik cerrahi istatistiklerine göre meme büyütme ameliyatı A.B.D.’de 2010 yılında en sık gerçekleştirilen estetik ameliyat oldu. Doç. Dr. Ahmet Sönmez bu artışın sebeplerini anlattı:

"Çoğunlukla silikon protez kullanılarak yapılan meme büyütme ameliyatlarının son yıllarda giderek artmasında en önemli faktör hiç şüphe yok ki kadınların dış görünümlerine verdikleri önem. Daha dik ve büyük göğüsler daha kadınsı bir duruşu ifade ediyor. Bir diğer faktör de A.B.D.’de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 2007 yılına kadar silikon protezlere uygulanan kısıtlamaların bu tarihten itibaren kaldırılmış olması. Üzerinde en çok çalışma yapılan konulardan birisi olan silikon yıllar süren araştırmalar sonucu bir kez daha temize çıkınca sadece Amerika’da değil, tüm dünyada kullanımı yaygınlaştı."

Üstelik bu yeni nesil protezlerin uzun dönem dayanıklılıkları ve elde edilen sonucu uzun süre korumaları da diğer avantajlı tarafları olduğunu söyleyen Dr. Sönmez, "Eskiden meme büyütme ameliyatı öncesinde hasta ile ne kadar hacimde bir protez konulacağı konuşulurdu. Yeni protez teknolojisi sayesinde hacim tek ölçüt olmaktan çıktı. Hastanın göğüs kafesi yapısına ve memenin sarkıklık durumuna göre aynı hacimde ama farklı boyutlarda protezler arasında en uygununu, en doğalını bulmak artık plastik cerrahın görevi haline geldi"dedi.

Silikon, Hangi Yaşta Hangi Amaçla Kullanılıyor?

Meme protezleri, yirmili yaşlarda meme gelişimi yetersiz olan genç kadınlarda meme büyütme amacıyla kullanılıyor. Otuzlu ve kırklı yaşlarda da özellikle doğum sonrası memelerinde sarkmalar oluşan kadınlarda hacim sağlamak ve dikleştirme amacıyla kullanılıyor.

Geniş bir yaş grubunda, pek çok kadın için geçerli olan problemlere çare olan protezler, daha uzun yıllar en çok yapılan estetik ameliyatlar listesinde ön sıralarda yer alacak gibi duruyor.  

Yayın tarihi: 06.03.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

silikon sağlıklı olmasaydı doktorlarda bence bu ameliyatı yapmazdı

21.03.2011 17:52:55 leyla altun

kendine güvensizlikdende tercih edilir bu tür operasyonlar ama sağlıga zararı olmaması sebndirici

18.03.2011 22:36:06 gülşah kaplan
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER