Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SELÜLİT SADECE KİLOLU KİŞİLERİN SORUNU DEĞİL!

KADINLARIN KABUSU HALİNE GELEN SELÜLİTLERDEN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Selülit sadece kilolu kişilerin sorunu değil!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kadınların kabusu haline gelen selülitlerden kurtulmak mümkün. Dr. Ömür Tekeli selülitten kurtulma yöntemlerini açıkladı.

Yaygın olarak bilinenin aksine selülit sadece kilolu kişilerin sorunu değildir. Selülitlerden kurtulmaya yönelik bir yaşam tarzı benimsemezseniz, ne kadar kilo verirseniz verin, bu portakal kabuğu görünümlü cilt probleminden kaçamazsınız.

Selülit neden oluşur?

Genellikle kalça ve bacak bölgesinde cildin portakal kabuğu görüntüsü oluşmasına sebep olan selülit çoğunlukla bayanlarda görülür. Selülit oluşumuna neden olan birçok faktör bulunur. Yağ, beslenme kaynaklı toksik maddeler ve su ciltte birikerek selülite neden olur. Selülitin nedenleri bu kadarla da sınırlı değil. Düzensiz beslenme, genetik, hormonal özellikler, sindirim rahatsızlıkları, hareketsizlik ve çok çay ve kahve tüketimi selülite sebep olabilir.

Selülit oluşumunu nasıl engelleriz?

Selülit giderici kremler: Selülit kremi seçiyorsanız öncelikle içindeki etken maddelere bakmalısınız. Çünkü selülit karşıtı kremlerin çoğu kullanıcıya gerçek sonuçlar sağlayacak kadar yüksek miktarda aktif madde içermeyebilir. Dermokozmetik kullanmalı mümkünse bir dermatoloğa danışmalısınız. Selülitiniz için seçtiğiniz ürünü mutlaka uzun süreli ve düzenli olarak kullanmalısınız. Selülit azaltmada kullanılabilecek, bilimsel olarak kabul gören etken maddeler yağ hücresi parçalayıcı, toplardamar destekleyici, anti-inflamatuar, dolaşımı güçlendirici ve kolajen arttırıcı kafein, papaya, guarana gibi aktif madde mevcuttur. Soya yüzyıllardır bilindiği gibi sağlık üzerinde çok etkili bir maddedir, son keşif soya lesitini (fosfatidilkolin) ise selülit alanında çığır açmıştır. Kısaca kremlerden kimi yağların hücreye dolmasını engelliyor, kimisi yağları yönlendiriyor, kimi yağların yakılmasını sağlıyor, kimi damarları destekliyor, kimi de hücre içinde biriken fazla yağı dışarı atıyor.

Spor: Pilates, spinning, tenis ve yüzme düzenli yapıldığında en etkili yağ dokusu üzerine etkili sporlar arasında. Selülit tedavisinde egzersiz çok önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak selülit oluşumunu büyük ölçüde engeller. Çünkü spor yaptığınızda kan dolaşımınız hızlanır ve kaslar gerilir. Ayrıca yürüme yüzme gibi aktiviteler kan ve lenf yolları dolaşımını da hızlandırır. Bunun yanı sıra uygulayacağınız diyetler selülit oluşmasını engeller.

Beslenme: Selülit tedavisi olurken su tüketimi vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olur. Selülit oluşmaması için bitki çayları tüketmek ve en doğal besinlerle beslenmek gerekir. Alkol ve sigaradan kaçınmamız gerekir. Aşırı selülit oluşumunda ise doktora başvurarak ya da güzellik merkezlerinde selülit tedavisine başlanarak bu tedavi sonuna kadar götürülmelidir.

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >