Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SAĞLIKLI BRONZLAŞMANIN SIRLARI NELERDİR?

Sağlıklı bronzlaşmanın sırları nelerdir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.04.2016 - 10:29 | Son Güncelleme:

Bronzlaşmanın bilinçli olarak yapılması ve sık sık güneş koruyucu sürülmesi gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Betül Şengör, sağlıklı bronzlaşma hakkında bilgi verdi.

Cildimizde melanin isimli pigmentler bulunmaktadır. Cilt rengini veren bu pigmentler herkeste farklı miktarda bulunur. Bu nedenle açık renkli tenden esmer tene kadar 7 farklı cilt rengi vardır. 

NEDEN BRONZLAŞIRIZ?

Bu pigmentlerin sayısı yazın güneşle birlikte arttığı için bronzlaşılır. Bilinçli olarak bronzlaşmak gerekir. Bunun için belirli saatlerde, belirli dinlenme aralıkları vererek güneşe çıkmak ve sık sık güneş koruyucu kremler sürmek önemlidir.

CİLDİMİZİ GÜNEŞE KARŞI NASIL HAZIRLAMALIYIZ?

Bahar mevsiminin kendine özgü özellikleri vardır. Bu mevsimde çiçekler açar, yapraklar yeşerir, büyür, doğa uyanır, bu uyanma aynı zamanda canlanmadır. Cildimizde de bu canlanmanın yaratılması, onun savunmasının artmasını, doğanın getirdiği alerjenlerle ve güneşin olumsuz etkileriyle de mücadele etmesini sağlayacaktır. Cildimizi doğru şekilde uyararak daha toleranslı (hassas olmayan), daha sağlıklı ve genç yapabiliriz.

güneşlenme

Ayrıca güneşten korunma, güneş sonrası da devam eden süreçte ne yapabildiğimiz ile ilişkilidir. Kuruyan cilde dışarıdan sürülecek nemlendiriciler, bariyerin onarılması sırasında kullanılabilecek onarıcı özellikteki mineral (çinko)-vitaminlerden (A,E,C vitaminleri) zengin ürünleri içerebilir. Destek olarak mevsimsel meyve ve sebzelere ek olarak bioflavonoidler, C vitamini, yeşil çay, alfa lipoik asit, E vitamini, polifenoller gibi yüksek antioksidan özellikli vitaminlerin yaz aylarında da alımında düzenlilik önemlidir.

GÜNEŞ CİLDİMİZE NASIL ZARAR VERİR?

Güneş ışığının zararlı etkileri ultraviyole ışınlarının cildimizde yarattığı olumsuz etkilerdir. Ultraviyole A ve B, cildimizde renk değişimlerine (lekeler), kılcal damarların ortaya çıkmasına (rozasea vb.), benlerin ve kötü huylu lezyonların (melanoma, cilt kanseri) oluşmasına zemin hazırlar. Ayrıca cildin hyaluronik asit üretimini bozar, hücre DNA’sında da kalıcı hasara yol açarak cildi yaşlandırır. Hücrelere kadar ulaşabilen ulraviyole ışınları aslında belirli dalga boyu olan radyasyondur; zararlı olan etkilerini ise az önce belirttiğim gibi doğrudan hücrenin DNA’sını etkileyerek yapar. Böylece DNA’nın kendi kendini onaramaz hale gelmesine neden olur. Her hücrenin bir çekirdeği ve onun içinde de vücudumuzun temel kodlarını oluşturan DNA adı verilen bir protein yapı bulunmaktadır. DNA kodlarına göre üretilen proteinlerin başlıcaları olan kollajen ve elastik lifler, bu hasar sonrasında ya üretilemez ya da hasarlanır. Bu durumda cildin sıkılığı ve elastikiyeti bozulur. Bunun adı yaşlanmadır.

 güneş 

Güneşin yararlı olduğu durumlar da vardır. Vücutta ultraviyole ışınları ile ciltte D vitamini sentezlenir, D vitamini kemik yapımında çok önemli role sahiptir. Ayrıca bazı hastalıklar ultraviyoleye olumlu yanıt verebilmektedir. Sedef hastalığının, bazı cilt hastalıklarının ve aknelerin iyileşmesinde de olumlu etkileri vardır.

Yaz ayları ve sıcak havanın insan bedeni üzerinde birçok etkisi vardır. Sıcak hava ve güneş ışığının olumsuz etkilerine karşı, bazı önlemlerle cildimizi hazırlayabilir, böylece güneşin ve yazın keyfini doyasıya çıkartabiliriz.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Betül ŞENGÖR

Yayın tarihi: 26.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.