Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SAÇ DÖKÜLMESİ TARİH OLUYOR

Saç Dökülmesi Tarih Oluyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.12.2010 - 11:15 | Son Güncelleme:

Erkeklerin korkulu rüyası saç dökülmesinin çaresi bulundu.

Saçlarımız güzelliğimizin ve sağlığımızın simgesi olduğundan büyük önem taşır. Sosyal, kültürel ve estetik anlamda çok önemli olduğu gibi psikolojik anlamda da önemi yadsınamaz bir gerçektir. Hepimizin korkulu rüyası saç dökülmesini bu sefer erkekler açısından ele alalım. Dermatolog Erçin Özüntürk, kelliğe giden yoldaki önemli faktörleri ve tedavisini açıklıyor.

Genetik faktörler, deri hastalıkları, kanser gibi sistemik hastalıklar ve stres saç dökülmesinin başlıca sebepleri. Fakat gelişen son teknoloji ile tüm bu etkenlere savaş açmak mümkün.

ETG Teknolojisi ile Saç Dökülmesine Son

ElektroTrichoGenesis (ETG) Teknolojisi, dermatolojik anlamda devrim sayılabilecek bir buluştur. Tedavide kullanılan temel enerji, tıbbın çeşitli alanlarında 20 yıldır kullanılan elektrostatik enerji yani bir elektrik enerjisidir. Bu enerji, vücuttaki kemiklerin gelişim ve onarımında etkin olan büyüme faktörünün salgılanmasını sağlar, benzer bir mekanizma ile saçtaki kıl foliküllerindeki büyüme faktörünü de harekete geçirir. 

Yapılan klinik araştırmalar sonucunda, deneklerde saç dökülmesinin yüzde 96.7 oranında durduğu, hatta yüzde 66.1'inde yeniden saç oluşumunun başladığı görülmüştür. Aynı araştırmada ayrıca 36 hafta boyunca düzenli olarak uygulanan düşük seviyeli elektrik alanının; "saçın tekrar çıkması üzerindeki" olumlu biyolojik etkileri görülmüştür.

Bu yöntem, saçlı deride büyüme faktörlerini artırıcı, hücreler arası ve hücre içi kalsiyum ve magnezyum gibi maddelerin geçişini kolaylaştırarak saç metabolizmasını etkiler ve bu sayede saç dökülmesini önler ve hatta saçı geri kazandırır.

Tedaviden Kimler Faydalanabilir?

ETG Tedavisi için, seyrek saçlı kişiler, sürekli şekilde saç dökülmesi yaşayanlar, genetik kellik sürecindeki kişiler, kemoterapi tedavisi görenler, saç nakli sonrası saç kökünü desteklemek isteyenler ve saç sağlığını korumak isteyenler uygun kişilerdir. Tedaviye uygun olmayan kişiler ise, hamileler, epilepsi öyküsü olanlar, kalp pili kullananlar ve kranyal metal protezi olanlardır.

Yayın tarihi: 16.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Hepimize lazım

20.11.2011 11:02:32 tolga aksoy

ilgi çekici genel bir sorun

16.12.2010 20:47:46 Mahmut Kaya
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER