Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

LAZER İLE AKNE (SİVİLCE) İZİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Lazer ile akne (sivilce) izi tedavisi nasıl yapılır?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
18.07.2016 - 09:58 | Son Güncelleme:

Lazer ile yapılan cilt tedavilerinin yan etkileri nelerdir?

Aktif sivilcelerin olduğu dönemde lazer tedavisinin uygulanmaması gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Doktor Güneş Ertürk, lazer ile cilt yenileme tekniklerinden bahsetti.

Lazer ile cilt yenileme yöntemi kullanılarak derin ve yüzeysel izler hafifletilebilir. Sivilce izlerinin tedavisinde kullanılan lazer yöntemi ikiye ayrılır.

1.Cildi soyarak yenileyen lazerler (ablative laser) ile sivilce - akne izi tedavisi

Ablative laserler derinin üst tabakasını soyarak etkili olurlar. Ayrıca derideki kollajenin yapımını uyardıkları düşünülmektedir. Derinin yenilenmesi ile sivilce izleri azaltılmaktadır. Bu amaçla CO2 lazer Erbium (YAG) lazer kullanılır.

lazer

Diğer soyma yöntemlerine göre (dermabrazyon, kimyasal peeling - soyma) üstünlüğü, lazer ile soyma derinliğini kontrol edebilmenin mümkün olmasıdır. Diğer soyma tekniklerinde derinin alt tabakalarına kontrollü bir şekilde inmek daha zordur. Bunun dışında dermabrazyon yöntemindeki etkiler, operasyon öncesi ve sonrası bakım ve yan etkiler aşağı yukarı aynıdır.

LAZER TEDAVİSİ NE ZAMAN UYGULANMAMALI?

Lazer ile cilt yenileme isotretinoin kullananlarda ve kullanım bittikten sonra 6 ay içerisinde tedavi olarak kullanılamaz. Aktif sivilcelerin olduğu dönemde lazer tedavisi uygulanmamalıdır. Sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir.

Lazer ile cilt soyma işlemi de koyu tenli kişilerde risklidir. Deride soyulan bölgelerde renk koyulaşması veya açılması olabilir. Bu yüzden yaz aylarında yapılmamalı, güneşten korunmaya özen gösterilmelidir.

Lazer ile cilt yenileme işleminden sonra cilt kızarır ve şişer. Bu iyileşme döneminde doktorunuz size iyileşmeyi kolaylaştıran merhemler ve bandajlar önerecektir. Lazer ile cilt yenileme sonrasındaki kızarıklık birkaç ay devam edebilir. Lazer tedavisinden sonra uzun süre güneşten kaçınmalıdır. Ayrıca günlük olarak güneşten koruyucu krem özenle kullanılmalıdır.

Lazerin yan etkileri arasında, derin izler, koyu veya açık renkli lekelenme infeksiyon, Herpes virüs infeksiyonunda yayılma sayılabilir.

2. Cildi soymadan yenileyen lazerler (non-ablative laser) ile sivilce - akne izi tedavisi

Bu yöntemde kullanılan lazerler üst deriyi soymadan, derinin alt tabakalarını etkileyerek sivilce izi tedavi etmektedirler. Kollajenin ısınmasını sağlayarak cildi gerdikleri böylece sivilce izlerinin azaldığı düşünülmektedir. Ofis şartlarında uygulanabilen bu yöntemler çok yenidir.

 bakım 

CİLDİ SOYMADAN YENİLEYEN LAZERLER

 • IPL
 • Fraksyonel lazer
 • 1450-nm diode lazer
 • 1540 nm Erbium: Glass lazer
 • 1320 mn Nd: YAG lazer
 • Pulsed –dye lazer (585-595 nm)
 • Q-switched 1064 nm Nd:YAG lazer
 • Long pulsed 1064 nm Nd:YAG lazer
 • LED

CİLDİ SOYMADAN YENİLEYEN LAZER OLMAYAN SİSTEMLER

 • Plasma
 • Radyofrekans

Bu lazer uygulamaları ile sivilce izlerinde %30-70 azalma olduğu belirtilmiştir. Akne (sivilce) iz tedavileri 2-4 hafta aralıklarla ortama 5 seans yapılmalıdır.

Dermatoloji Uzmanı Doktor Güneş Ertürk

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 18.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.