Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KURU CİLTLERİN BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Kuru ciltlerin bakımı nasıl yapılmalı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Cansel Köse Gürer’ye YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr.
 
 

24.04.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Cildiniz kuruysa sıcak su yerine ılık su kullanmayı tercih edin!

Bazı insanlar doğuştan bazı insanlar ise yaşam koşulları veya değişen havalar nedeniyle kuru cilde sahiptirler. Peki, kuru bir cilde sahipseniz nasıl bakım yapmalısınız? Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Cansel Köse Gürer, bu cilt tipine uygun temizleme ve nemlendirme aşamalarını anlattı.

Temizlik aşaması: Cilt bakımında ilk adım her zaman temizliktir. Kuru cilt bakımında da temizlik önemlidir. Yağlı ciltlerin aksine kuru cilt temizliğinde yumuşak temizleyiciler veya nemlendirici özelliği olan arındırıcılar kullanılması daha uygun olur. Cildi tahriş etmeden, nemini muhafaza ederek cildi temizlemek önem taşır. Kuru cilde sahip olanlar sıcak su yerine ılık su tercih etmeli ve daha kısa süreli banyolar yapmalıdırlar. Nemin özellikle kış aylarında daha da düşmesi kuruluğun artmasına neden olur, bu nedenle kuru cilde sahip olanlar bu dönemlerde daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Ayrıca bol bol su içmek ve Omega 3 yönünden zengin besinler tüketmek cilt yapısını destekler.

Nemlendirme aşaması: Kuru cilde yapılan uygun temizliğin ardından cildi nemlendirmek gerekir. Cilt yıkandıktan sonra hafif nemliyken krem sürmek nemi hapsedecek ve daha etkili olmasını sağlayacaktır. Nemlendiricilerin seramid, gliserin, hiyaluronik asit, mineral yağlardan zengin olması etkiyi artırır. Güneşten koruyucuların da benzer şekilde kuru cilde uygun içerikleri olması kişinin konforunu yükseltir.

Cildin yalnızca belli bölgeleri kuruysa…

Cildi tamamen kuru olmayabilir. Kuruluk belli bölgelerde yoğunlaşmış, diğer bölgelerde daha az olabilir. Buna ‘karma cilt’ denir. Pratikte çoğu kişi bu cilt yapısına sahiptir. Kuru ciltte, kuruluğun olduğu bölgeler üzerinde durmak daha doğru olacaktır, diğer bölgeleri ise fazla yağlandırmamak ve gerekli bölgelere bakım yapmak gereklidir.

Yayın tarihi: 24.04.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.