Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İŞTE, İNCE BİR BEL VE GERGİN KARNIN SIRRI!

İşte, ince bir bel ve gergin karnın sırrı!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.04.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Estetik cerrahinin son yıllarda tıp dünyasına kazandırdığı ‘Brezilya Tekniği’ nedir?

Akıp giden zamanın insan vücudundaki olumsuz etkileri, hızlı kilo alıp verme ve doğum sonrası karında oluşan sarkmalar özellikle yaz hazırlıklarının yapılmaya başlandığı bu aylarda tüm kadınların ortak kâbusu. Karın bölgesindeki sarkma ve yağlanmadan kurtulmak için uzmanlar artık “Brezilya Tekniği”ni öneriyor. Peki, nedir bu teknik ve karın germe ameliyatından ne farkı var? Estetik Plastik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Akın Yücel konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Yaz için form tutma hazırlıklarının yapılmaya başlandığı şu günlerde tüm kadınların en büyük arzusu. Neyse ki yağlanma, doğum ve sonrasında vücutta yaşanan deformasyon, hızlı kilo alıp verme gibi sebeplerle karın bölgesinde meydana gelen bozukluklardan artık kolayca kurtulmak mümkün.

Brezilya Tekniği ile bel inceliyor, karın gerginleşiyor

Estetik cerrahinin son yıllarda tıp dünyasına kazandırdığı Brezilya Tekniği, normal karın germe operasyonlarından farklı olarak hastanın hem belinin inceltildiği hem de karnının gerilerek sıkılaştırıldığı bir uygulama olarak öne çıkıyor. Rektus kaslarının sıkılaştırıldığı operasyon gençliğin sembolü olan gergin bir karın ve ince bel hayalini gerçeğe dönüştürüyor. İyileşme sürelerinin çok daha hızlı olduğu yöntem tüm dünyada giderek daha fazla tercih ediliyor.

Peki, “Brezilya tekniği” ile normal “karın germe” arasında ne fark var? Cerrahi literatüre “Brezilya tekniği” olarak geçen uygulama hakkında bilgi veren Estetik Plastik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Akın Yücel; “Brezilya tekniğinde normal karın germe işlemlerinden farklı olarak hastanın gövde bölgesine yaygın liposuction yapılıyor. Böylelikle bel ve karın inceliyor. Alınan yağlar kalçanın üst tarafına uygulanarak kalça dolgunlaştırılıp yükseltiliyor” diyor.

Pek çok hasta için güzelleşmede avantaj sağlıyor

Brezilya tekniğinde liposuction sonrası göbek altında yer alan fasya gibi derin dokuların korunduğunu anlatan Yücel, “Öncelikle liposuction ile tüm karın ve bel bölgesi şekillendiriliyor. Karın kaslarının birbirine dikilmesi ile karın duvarı sıkılaştırılırken, göbek altında sağlam bırakılan fasyanın gerilmesi ile belde ilave bir incelme sağlanıyor. Göbek altında bırakılan dokular sayesinde genç kadınların göbek altında bulunan ve ‘Aşk Yastığı’ olarak da tabir edilen hafif bombelik de korunmuş oluyor. Klasik karın germeden sonra görülen göbek altı çöküntüleri de bu yöntemde ortaya çıkmıyor. Yara iyileşmesi daha süratli olup, ödem daha hızlı geriliyor. Karın cildindeki uyuşukluk daha hızlı düzeliyor. Karın derisi normal karın germeye göre daha az kaldırıldığından kan dolaşımı ve yara iyileşme sorunu daha az yaşanıyor. Bu, özellikle sigara içen hastalar için yöntemi daha güvenli kılıyor. Duyu kaybının da daha az yaşandığı bu operasyon pek çok hasta için güzelleşmede avantaj sağlıyor” dedi.

Kimler bu operasyonu yaptırabilir? 

Bu işlemin aşırı kilosu olmayan, göbek altı ve üzerinde yağlanma ile cilt sarkması problemi olan ve karın duvarında gevşeme olan kişilerde uygulandığını anlatan Yücel, “Hamilelik ya da hızlı kilo alıp verme sonucu karın duvarı gevşemiş, karında yağlanma ve ciltte sarkma olan hastalar bu operasyon için uygundur. Genellikle 1 gece hastanede kalınır. İlk 1 hafta fazla dik yürümemesi, ilk 3 hafta korse kullanması önerilir. Sonra hasta normal yaşantısına döner” dedi.

Akın Yücel, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin kolay olması nedeniyle ihtiyaç duyulan durumlarda bu tekniğe meme büyütme veya küçültme ameliyatlarının da eklenerek daha estetik bir görünüm kazanılabileceğini sözlerine ekledi.

Yayın tarihi: 25.04.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.