Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İKİZLERİN İLGİNÇ ESTETİK TALEPLERİ

İkizlerin İlginç Estetik Talepleri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.05.2011 - 14:00 | Son Güncelleme:

İkizler hangi amaçla operasyon istiyor?

Estetik yaptırmak sadece bir kişiyi ilgilendirir sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. İkiz kardeşlerin talep ettiği estetik operasyonlar, sizleri de şaşırtacak. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Eser Aydoğdu, ikiz hastaların istekleri hakkında bilgiler verdi.

İkizlerin Operasyon Nedenleri

Özellikle tek yumurta ikizlerinde zamana bağlı gelişen değişiklikler kişileri estetik ameliyata yöneltmektedir. Çünkü yıllarca birbirine benzeyen kardeşler görüntülerinde farklılık oluştuğunda bu problemi hemen düzeltmek istiyorlar. Veyahut bunun tersiyle de karşılaşabiliyorum, birbirine çok benzeyen ikizler bundan memnuniyetsizlik duyarak aralarında bir farklılık oluşturmak için de estetiğe başvurabiliyorlar.

En İlginç Estetik Talepleri

Kendi hastalarımdan örnek verecek olursam; ikiz erkek kardeşlerden bir tanesinin saçı dökülmüştü ve diğerinde dökülme olmamıştı. Ve ikiz kardeşinin saçıyla aynı görüntüde olması için talepte bulundu ve saç ekimi gerçekleştirdik. Bir diğer ikiz kız kardeşlerden biri ise trafik kazası geçirmişti. İkiz kardeşini örnek göstererek aynı burna sahip olmak istediğini söyledi. 7 yaşında olan ikiz kız hastalarımdan ikisinde de kepçe kulak deformitesi mevcuttu ve aynı gün operasyon gerçekleştirdik.

Psikolojik Boyut Ne Kadar Önemli?

Hastanın beklentisini anlamak çok önemli. Mesela ikiz kız kardeşler gelmişti. Birbirlerine bu kadar benzemekten dolayı mutsuzlardı. Böyle bir hasta grubunu hemen reddediyorum çünkü bu işin psikolojik boyutu var. Öncelikle kardeşler kendi aralarındaki psikolojik sorunu çözmeliler. Çünkü böyle bir ameliyat endikasyonumuz yok.

Böyle bir amaçla gelen hastaya, yani ben kardeşime benzemek istemiyorum diye ameliyat olmak isteyen kişiyi ameliyat etmek tamamen yanlıştır. Çünkü bunun sonu yok. Şöyle ki; önce burnunun şeklinin değişmesini ister, o değiştikten sonra hala benzediğini düşünerek, sonra gözkapağını, sonra dudağını veya kaşını değiştirmek isteyebilir. Bu tip yaklaşımları estetik cerrahi açısından pek doğru bulmuyorum, çünkü bu olayda düşünce yapısının düzeltilmesi en önemli olandır.

Yayın tarihi: 05.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.