Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İDEAL MEME KÜÇÜLTME ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

İdeal meme küçültme estetiği nasıl yapılır?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
10.03.2016 - 16:39 | Son Güncelleme:

Memelerin büyük olması kadınlar arasında en sık görülen sorunlardan biridir. Bu sorun estetik ve sağlık anlamında birçok sıkıntıya neden olur. Prof. Dr. Hüseyin Borman, bu sıkıntıları yaşayan ve meme küçültme ameliyatı yaptırmak isteyenleri bilgilendirdi.

Giysilerin yakışmaması, memeleri gizlemek amacıyla bol giysiler giyilmesi ve yaz döneminde mayo giymekten çekinme gibi birçok sosyal soruna yol açar. Meme altında terlemeye bağlı olarak kızarıklık ve mantar enfeksiyonları görülür. Hijyen bozuklukları nedeniyle oluşan kötü koku kişiyi rahatsız eder. Boyun, sırt ağrısı ve dik duruş bozuklukları oldukça sık rastlanan diğer problemlerdir. Tüm bu sorunların çözümü meme küçültme ameliyatlarıdır.

EMZİRMEYE ENGEL DEĞİL

İdeal meme küçültme denince memelerin vücut boyutlarına uygun ebatlarda planlanması, güzel bir şekil elde edilmesi, dikleştirilmesi ve belirgin olmayan ameliyat izleri akla gelir. Meme küçültme ameliyatlarını yaparken, meme başı ve kanalları korunarak memeler şekillendirilir. Emzirmeyi düşünen genç yaştaki kadınların bu konuda rahat olabilmeleri için birçok ameliyat yöntemi geliştirilmiştir. Her kişiye aynı ameliyat yapılmamakta, meme boyutu, şekli ve sarkıklığına göre farklı türden ameliyatlar planlanır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI NASIL YAPILIR?

 • Cerrahi kesiler her yöntemde değişmekle birlikte temelde meme çevresi, vertikal, horizontal, ‘L’ ve ters ‘T’ şeklinde kesiler kullanılır. Değişik tercihler olmakla birlikte en az iz kalan yöntem olan vertikal meme küçültme ameliyatı günümüzde sıklıkla tercih edilir.
 • Sarkıklık aynı planlama içerisinde giderilir ve meme dikleştirilmesi de yapılır. İzler genellikle sutyen içinde kalacak şekilde planlanır ve belirginliği zaman geçtikçe kaybolur.
 • Meme küçültme ameliyatları meme büyüklüğü ve yapılacak işlemin cinsine göre 2-3 saat sürer.
 • Daha çok genel anestezi altında yapılan bu ameliyatlardan sonra önemli bir ağrı olmaz. Kullanılan ağrı kesiciler sayesinde de oldukça rahat bir iyileşme dönemi geçirilir.
 • Meme küçültme ameliyatlarından sonra aynı gün içerisinde kişiler evlerine gidebilir ve yaklaşık 4-5 gün içinde normal yaşantılarına dönebilirler.
 • Yağ ve meme dokusu fazla olan kişilerde dokuların hacmi azaltılarak deri buna göre şekillendirilir. Deri fazlası neticesinde aşırı sarkık olan memelerde deri şekillendirilmesi ile birlikte meme dikleştirilmesi yapılır.
 • İdeal bir meme ölçüsünü tanımlamak oldukça zordur. Bu daha çok kişilerin zevkleri ve tercihleri ile alakalıdır.
 • Aktif spor yapan kadınlar küçük boyutta memeler tercih ederken, modaya önem veren ve giydikleri giysilerin daha dikkat çekici olmasını arzu edenler iri memelere sahip olmayı ister.
 • Meme küçültme sonrasında kişinin vücuduna uygun boyut ve şekilde meme planlanır ve küçültülmesi yanında estetik bir görünüm de elde edilir.
 • Memeler dikleştirilir ve kişiler gereksiz bir ağırlıktan kurtulur. Vücut duruşu kendiliğinden düzelir ve buna bağlı boyun ve sırt ağrıları yok olur. Bu motivasyonla kadınlar vücutlarının diğer bölgelerine de özen göstermek amacıyla spora başlayıp fit bir vücuda sahip olabilirler.
 • Her giydiklerinin yakıştığını fark eden kişiler daha sosyal ve aktif bir yaşam sürerler. Yaşam kalitesinin oldukça anlamlı bir şekilde arttığını fark eden kadınlar daha mutlu ve üretken bir statüde yaşamlarını sürdürmeye başlarlar.
Yayın tarihi: 10.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.