Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HORMONLAR DA CİLDİ ETKİLİYOR

Hormonlar da cildi etkiliyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Cansel Köse Gürer’ye YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr.
 
 

14.03.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Hangi hormon cilde gençlik verir, hangisi nem dengesini sağlar?

Hava kirliliği, ilaç kullanımı gibi çevresel faktörlerin dışında hormonların da cildi etkilediğini belirten Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Cansel Köse Gürer, bu hormonların eksikliği ve fazlalığında meydana gelen değişiklikleri anlattı.

Cildimiz iç ve dış faktörlerden etkilenen, bu etkileri yansıtan bir yapıya sahiptir. Yaşam tarzı, ilaç kullanımları, uzun süre güneş ve suni ultraviole maruziyeti, sigara kullanımı ve hava kirliliği gibi faktörler dış etkenleri oluşturur. Bunların çoğu engellenebilir, kaçınılabilir faktörlerdir. Deri yaşlanması, derin kırışıklıklar, foto hasarlanma gibi sonuçları olmaktadır.

Cildi etkileyen bir de içsel faktörler vardır. Genetik ve hormonlar bunların başında gelir. Hormonlar kimyasal uyaranlardır ve deride çok çeşitli etkileri olmaktadır. Özellikle seks hormonları olarak bilinen östrojen, testosteron ve tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonları deride belirgin değişiklikler yapabilmektedir.

Hangi hormon cilde gençlik veriyor?

Östrojen hormonu cilt nemini ve kalınlığını etkiler. Kollajen yapımını artırır, deri kalınlığını artırarak kırışıklıkları azaltır. Östrojenler ciltteki glikozaminoglikan düzeylerini artırarak nem dengesini ve yapısal bütünlüğü artırır, deriye gençlik verir. Menopozdaki deri değişiklikleri kuruluk, azalmış deri sıkılığı (elastisite), artan kırışıklıklar östrojen miktarının düşmesiyle oluşur.

Erkeklik hormonu testosteron ile daha kalın ve yağlı bir cilt yapısı sağlanır. Ayrıca erkek tipi saç dökülmesine de bu hormon neden olmaktadır.

Tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonları da direkt deri üzerine etkisi olan hormonlardandır. Tiroid hormon eksikliğinde cilt kuru ve kaba, fazlalığında ise daha nemli ve sıcak olur.

Sonuç olarak hormonlar deride belirgin etkileri olan kimyasal aracılardır. Artış ve azalışları ile deri görünümü değişebilmektedir.

Yayın tarihi: 14.03.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.