Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÜZELLEŞİRKEN GÖZÜNÜZDEN OLMAYIN

Güzelleşirken Gözünüzden Olmayın
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.12.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yanlış ve bilinçsiz kozmetik kullanımı göz sağlığını tehdit ediyor.

Yanlış ve bilinçsiz kozmetik kullanımı ve makyajı yeterince temizlemeden uyumak, göz sağlığının en büyük düşmanlarından biri. Göz makyajı ve bakımına gerekli özen gösterilmediğinde; alerji, göz enfeksiyonları, tahrişe bağlı cilt hastalıkları gibi pek çok tehlike söz konusu olabiliyor. Op. Dr. Mustafa Temel, “Bilinçsiz göz makyajının göz sağlığına olumsuz etkileri” hakkında bilgi verdi.

Alerjiler Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Vücutta bazı bölgeler görevleri nedeniyle diğer yerlerden yapısal olarak farklılıklar gösterirler, daha fazla damar, daha fazla sinir içerebilirler. Gözlerimizde de damar ve sinir dokuları fazlaca bulunur. Bu nedenle göz ve çevresi diğer bölgelere göre daha hassastır.

Gözlerde kozmetik ürünlere bağlı olarak görülen rahatsızlıkların başında alerjiyi sayabiliriz. Kozmetik malzemelerin içindeki birçok madde gözde alerjiye sebep olabilir. Ayrıca, aynı kozmetik malzeme bir kişide alerji yaratmazken diğer bir kişide alerjik reaksiyona sebep olabilir. Alerji geliştiğinde gözde kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalardan biri, birkaçı ya da hepsi olabilir. Bu durumda hastanın makyaj malzemesini kullanmayı bırakarak doktora danışması gerekir. Bu açıdan, özellikle sık sık alerji problemi yaşayanların su ile çıkabilen ürünleri kullanmasında ve üreticinin önerdiği aralıklarla kozmetik malzemelerini yenilemesi yararlı olacaktır.

Yağsız ve Su Bazlı Ürünler Tercih Edilmeli

Yoğun yağ içeren kozmetik malzemeleri kullanılmaması gerekiyor. Yağın gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırması istenmeyen sonuçlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yağlı ürünler korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden oluyor. Bu da göz sağlığımızı tehdit ediyor.

Yatarken Makyajınızı Temizlemeyi Unutmayın

Temizlenmeden yatılan göz makyajı gözlerde tahrişe neden oluyor. Kişide kuru göz, kaşıntı gibi şikayetler görülüyor. Göz kapakları ve gözaltlarına sürülen far zaman içerisinde gözyaşında ve gözün konjonktiva adlı dış zarı ile temas ederek tahrişe neden olabiliyor. Kirpiklere sürülen rimeli ve kirpik diplerine uygulanan eyelineri uzun saatler çıkarmayan ve göz makyajını temizlemeyen bir kadının göz kapaklarının altında pürtüklü bir görünüm ve bunların içinde de siyah partikülleri görmek mümkündür. Bu durum gözyaşı salgılayan hücrelerde soruna yol açar. O nedenle yatmadan göz makyajının hassas bir temizleyici ile çıkarılması çok önemlidir.

Makyaj Malzemelerini Dikkatli Kullanın

Makyaj malzemesi ve kremlerin kullanım süresi de göz sağlığı için büyük önem taşır. Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli şikayetlere yol açabilir. Renginde bozulma ve kokusunda değişme fark edilen ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Makyaj yapmadan önce eller güzelce yıkanmalıdır. Makyaj malzemesini sürülmesi sırasında hata yapıldığında, silmek için kirli ve önceden kullanılmış pamukların ve temizleme mendillerinin kullanılmaması gerekir. Özellikle göz enfeksiyonu geçirildiği dönemde göz için kullanılan malzemelerin bir daha kullanılmaması gerekir.

Yayın tarihi: 28.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

göz makyajı yapmayı çok severim ama ne kadar silsemde bazen sabah kalktığımda hala siyahlık kalıyor

21.03.2011 18:16:50 leyla altun

lisedeyken butun sınıf aynı göz kalemini kullanmıştık herkez aynı kalemi surmuştu gözüne ertesi gün okula bi geldik ki butun kızların gözleri kan çanag gibi kıpkırmız olmuştu ayyy bi hocamızda vampirellalar die takılıyodu bize ay ne komıktı ozmanlar yaaa:))))

21.03.2011 14:02:21 gülşah kaplan

ilahi gülşah hanım dua edin de mikrop çıkıp daha beter olmamış siz siz olun makyaj esyalarınızı asla kimseye kullandırmayınız

21.03.2011 18:18:21 leyla altun
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER