Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÜNEŞ KORUYUCUNUZU CİLT TİPİNİZE GÖRE SEÇİN

Güneş koruyucunuzu cilt tipinize göre seçin
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
09.06.2016 - 09:20 | Son Güncelleme:

Cildimizi güneşten korumanın en etkili yolu güneş kremi kullanmaktan geçiyor. Ancak bu ürünleri seçerken bazı noktalara da dikkat etmek gerekiyor. Peki, cilt tipine uygun güneş koruyucu nasıl seçilir?

KURU CİLTLER

Eğer cildiniz kuruysa seçeceğiniz güneş koruyucu alkol bazlı olmamalıdır. Cildi nemlendiren, aloe vera ya da gliserin içeren güneş kremleri kullanmalısınız. Losyon kremler, daha sıvı kıvamda oldukları ve gözeneklerin tıkanmasını önledikleri için tercihiniz olmalı. Yaz aylarının yanı sıra kış aylarında da en azından el, boyun, yüz gibi açıkta kalan bölgelere güneş koruyucu sürmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

HASSAS CİLTLER

Güneş koruyucu

Eğer hassas bir cildiniz varsa güneş koruyucu seçerken ekstra özen göstermelisiniz. Kokulu olmayan, alerjik reaksiyonlara yol açmayacak güneş kremleri tercihiniz olmalı. SPF 50 ve üzeri güneş koruyucularını uygulamanızda fayda var.

YAĞLI CİLTLER

Güneş koruyucu

Çoğu güneş koruyucunun yapısı yoğundur. Bu tarz ürünler cildin daha fazla yağ üretmesine ve aknelerin artmasına sebebiyet verir. Eğer cildiniz çok yağlı ise sprey formunda olan güneş koruyucuları tercih etmelisiniz.

KARMA CİLTLER

Güneş koruyucu

Güneş koruyucular özelliği gereği bir miktar daha yağ içerir. Bu nedenle güneş kremi seçerken az yağlı ürünler tercih edilmelidir. Karma cilt yapısına sahip olanlar likit ürünler kullanmalılar. Gün sonunda cilt temizlenerek bu ürünlerin yarattığı yağlılık azaltılmalıdır.

GÜNEŞTEN NASIL KORUNURSUNUZ?

 • Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkmayın.
 • Şapka kullanın, gözlük takın.
 • Açık renkli giysiler tercih edin.
 • Sıcak havalarda sıvı kaybı daha fazla olduğundan bol su için.
 • Deniz suyunun ultraviyole ışınlarını yansıttığını unutmayın. Bu nedenle gölgede kalmayı tercih edin.
 • Yapmanız gereken en önemli şeyi unutmayın; yaz kış güneş koruyucu kullanmak… Yazın güneşe çıkmadan yarım saat önce mutlaka güneş kremi sürün. Kışın ise açıkta kalan bölgeler olan el, yüz ve boyun gibi bölgelere uygulayın.

GÜNEŞE KARŞI KORUMA KALKANI

Yves Rocher

Güneş kremi tercihiniz derinlemesine onaran ve besleyen bir güneş koruyucudan yana olmalı. Ayrıca emilimi de çabuk gerçekleşmeli. Tam bu özelliklere sahip ve güneşe karşı adeta bir koruma kalkanı olan Yves Rocher UV Beauty Shield’i tercih edebilirsiniz. Yaşlanma karşıtı olan 50 koruma faktörlü bu ürün yaşlanmayı da geciktiriyor.

CİLDE GENÇLİK IŞILTISI KAZANDIRAN YVES ROCHER UV BEAUTY SHIELD; YÜKSEK KORUMA FAKTÖRÜYLE CİLDİ KORUYOR, CİLT LEKELERİNİN OLUŞUMUNU ENGELLİYOR.

‘İlandır’

Yayın tarihi: 09.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.